Amerykańscy inwestorzy w dobrych nastrojach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Publikacja komunikatu z ostatniego posiedzenia FOMC, w którym zapowiedziano utrzymanie stóp procentowych na aktualnym poziomie do "odpowiedniego momentu", sprzyjała poprawie nastrojów panujących  wśród inwestorów - podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy kontynuację wzrostów na Wall Street, podczas gdy wartość amerykańskiego dolara sięgnęła najwyższego poziomu w tym roku.

Czynnikiem sprzyjającym aprecjacji amerykańskiej waluty były także lepsze od prognozowanych informacje napływające z tamtejszego rynku pracy, gdzie w ubiegłym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła z 295K do 289K.

141219.wakeup.550x

W Europie dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących dynamikę inflacji PPI w Niemczech, która w ostatnim miesiącu wyniosła 0.0% m/m i -0.9% r/r, a także wysokość salda rachunku bieżącego Eurostrefy (20.5 mld euro). W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągną natomiast wiadomości docierające zza Oceanu, w tym informacje o inflacji CPI (prognoza -0.2% m/m i 2.2% r/r) oraz sprzedaży detalicznej (prognoza -0.2% m/m) w Kanadzie.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska