Amerykanie wybudują elektrownię atomową w Polsce: rząd przyjął uchwałę

Amerykanie wybudują elektrownię atomową w Polsce: rząd przyjął uchwałę
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
RRada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą realizacji projektu jądrowego w technologii we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse Nuclear - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

„Podczas posiedzenia Rady Ministrów podjęliśmy decyzję o posadowieniu pierwszej elektrowni jądrowej na terytorium RP w miejscu, które jest do tego najbardziej przygotowane (…) w północnej Polsce” – powiedział premier podczas konferencji.

Czytaj także: Kto wybuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce? Jest decyzja rządu >>>

„Po 4-5 latach bardzo intensywnej pracy (…) zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską w tej pierwszej lokalizacji, która zostaje wskazana w północnej Polsce” – dodał.

Zgodnie z projektem uchwały preferowana lokalizacja elektrowni to Lubiatowo-Kopalino.

Czytaj także: Premier: w Polsce powstaną trzy elektrownie jądrowe, jedna z nich w Koninie >>>

Amerykańska oferta w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm. Rozmowy odbyły się 23 października w Waszyngtonie.

Czytaj także: Minister klimatu i środowiska: w związku z wojną w Ukrainie powinniśmy przyśpieszyć budowę elektrowni atomowej w Polsce >>>

„Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata” – powiedziała Anna Moskwa po zakończeniu rozmów.

Polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej

W październiku 2020 r. zawarta została polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. Ostatnim elementem tej umowy jest podjęcie decyzji, czy polski rząd przyjmie końcowy raport strony amerykańskiej ws. budowy elektrowni jądrowej. Amerykanie mieli 18 miesięcy na przygotowanie odpowiednich dokumentów i oferty.

W połowie września br. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes Westinghouse Polska przekazali „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. Jak informowało wówczas MKiŚ, raport „jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię”.

Źródło: PAP BIZNES