Allianz przejmuje Avivę w Polsce: największa transakcja Grupy od dekady na finiszu

Allianz przejmuje Avivę w Polsce: największa transakcja Grupy od dekady na finiszu
Źródło: Allianz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Allianz ogłosił, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła przekazanie własności polskich spółek z Grupy Aviva.

26 marca 2021 r. Allianz zawarł umowy nabycia polskich spółek z Grupy Aviva zajmujących się ubezpieczeniami życiowymi i majątkowymi, a także funduszu emerytalnego i funduszy inwestycyjnych. Transakcja obejmuje także nabycie po 51% udziałów w spółkach joint venture Avivy i Santander Bank Polska oferujących życiowe i majątkowe produkty bancassurance. Transakcja dotyczy także spółki z Grupy Aviva działającej na Litwie.

Zgody KNF

Zgody KNF wraz z wcześniej uzyskanymi decyzjami Komisji Europejskiej, Banku Narodowego Litwy i litewskiej komisji kontrolującej inwestycje zagraniczne, kończą proces regulacyjny związany z zatwierdzeniem transakcji.

Czytaj także: Grupa Allianz ma zgodę KNF na przejęcie aktywów Aviva Polska >>>

Przejęcie będzie największą transakcją Grupy Allianz od dekady. W jej wyniku Grupa zajmie drugie miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zysku z działalności operacyjnej, a Polska stanie się kluczowym rynkiem dla Grupy Allianz.

Allianz będzie 2. co do wielkości pod względem zysku operacyjnego firmą ubezpieczeniową Europy Środkowo-Wschodniej

Dzięki tej transakcji Allianz stanie się piątym co do wielkości ubezpieczycielem w Polsce i drugim pod względem wielkości składki w segmencie ubezpieczeń na życie (bazując na danych z 2020 r.).

Czytaj także: Allianz kupuje spółki Avivy w Polsce za 2,5 mld euro; największa taka transakcja na naszym rynku ubezpieczeniowym >>>

Petros Papanikolaou, prezes Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej, powiedział: „Cieszymy się, że wspólnie będziemy kształtować przyszłość firmy oraz dostarczać wysokiej jakości usługi klientom w Polsce i na Litwie. Wspólnie z Avivą pracujemy nad finalizacją transakcji. Chcemy mieć pewność, że sprawnie przeprowadzimy przez okres zmian 2,400 pracowników, 4,000 agentów oraz prawie 5 milionów klientów w Polsce i na Litwie.”

Źródło: Allianz Polska