Aleksandra Musielak i Przemysław Pruszyński pokierują nowymi departamentami Lewiatana

Aleksandra Musielak i Przemysław Pruszyński pokierują nowymi departamentami Lewiatana
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aleksandra Musielak została dyrektorką nowo utworzonego departamentu gospodarki cyfrowej, a Przemysław Pruszyński objął funkcję dyrektora departamentu podatkowego. Wcześniej oboje byli ekspertami Konfederacji Lewiatan.

Przed departamentem gospodarki cyfrowej stoją wyzwania związane z monitorowaniem zmian regulacyjnych w obszarze handlu elektronicznego, cyberbezpieczeństwa, przetwarzania danych, ale również bezpiecznej komunikacji kwantowej czy cyfrowej tożsamości. Chodzi także o promowanie rozwiązań, które sprzyjają cyfrowej transformacji przedsiębiorstw i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom firm.

– Będę dążyć do identyfikacji barier dla rozwoju firm telekomunikacyjnych  i ICT w Polsce, angażować się w proces ich niwelowania oraz reagować na propozycje rozwiązań regulacyjnych, które mogą ograniczyć innowacyjność firm działających w Polsce. Zamierzam nadal promować rynek nowych technologii i pokazywać jaki drzemie w nim potencjał oraz jaki wpływ ma wspomniany rynek na rozwój gospodarki oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Istotnym jest dla mnie zadbanie o to, by świadomość roli, jaką odgrywają firmy ICT oraz telekomunikacyjne, była powszechna wśród przedstawicieli administracji publicznej w Polsce i w UE – mówi Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu gospodarki cyfrowej Konfederacji Lewiatan.

Priorytety nowego departamentu podatkowego

Priorytetem nowego departamentu podatkowego będzie aktywne uczestniczenie w procesie legislacyjnym, opiniowanie i komentowanie najważniejszych zmian i zagadnień podatkowych, proponowanie rozwiązań, które pozwolą uprościć rozliczenia i zredukować ryzyka podatkowe. Celem będzie również budowanie szerokiej reprezentacji przedsiębiorców i ekspertów uczestniczących w konsultacjach społecznych ustaw podatkowych. Im większe zaangażowanie biznesu na etapie tworzenia prawa podatkowego, tym lepsze prawo i mniej trudności związanych z prawidłowym wypełnianiem obowiązków podatkowych.

– Prosty i stabilny system podatkowy stanowi zachętę do podejmowania aktywności gospodarczej, rozwoju firm, inwestowania i tworzenia miejsc pracy. Od wielu lat naszą misją jest przekonywanie do dokonywania zmian w prawie podatkowym, które są korzystne dla przedsiębiorców, a co za tym idzie dla rozwoju gospodarczego. Zabiegamy o możliwie najlepsze warunki do prowadzenia biznesu. Uczestniczymy w konsultacjach społecznych projektów aktów prawnych. Polski system podatkowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie. Przepisy są niskiej jakości, a kolejne nowelizacje uchwalane w pośpiechu, z krótkim vacatio legis i bez zachowania standardów poprawnej legislacji. Jesteśmy w momencie, w którym zaczął obowiązywać tzw. Polski Ład – jedna z największych i najbardziej skomplikowanych zmian podatkowych w ostatnich latach. Najbliższe miesiące planuję poświęcić na rozmowy z przedsiębiorcami i przedstawicielami administracji nt. wątpliwości i trudności jakie powodują przepisy tej ustawy – mówi Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Aleksandra Musielak
Fot. Konfederacja Lewiatan

ALEKSANDRA MUSIELAK

Dr nauk prawnych, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz University of Warwick (Ph.D.), od 2017 r. ekspertka ds. gospodarki cyfrowej w Konfederacji Lewiatan, doświadczenie zawodowe pozyskała pracując m. in. w Ministerstwie Rozwoju oraz Ministerstwie Cyfryzacji (postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE), pasjonatka nowych technologii, od 2020 r. członkini Rady ds. Cyfryzacji przy KPRM.

Czytaj także: Prognozy 2022 Konfederacji Lewiatan: przedsiębiorcy zapłacą wyższe podatki i składki >>>

PRZEMYSŁAW PRUSZYŃSKI

Przemysław Pruszyński
Fot. Konfederacja Lewiatan

Doradca podatkowy. Karierę zawodową rozpoczął w administracji skarbowej. Od 2012 r. związany z Konfederacją Lewiatan. Przez wiele lat na stanowisku eksperta podatkowego. Pełni także funkcję Sekretarza Rady Podatkowej. Członek Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Podzespołu ds. Krajowej Administracji Skarbowej Rady Dialogu Społecznego. Uczestniczył w pracach Zespołu ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych przy Ministrze Gospodarki współtworząc zmiany deregulacyjne w obszarze prawa podatkowego i gospodarczego. Od wielu lat zaangażowany w proces legislacyjny, reprezentuje przedsiębiorców w ramach konsultacji społecznych przepisów prawa podatkowego. Autor wielu komentarzy, publikacji, analiz i raportów z zakresu prawa podatkowego. 

Źródło: Konfederacja Lewiatan