Aleksandra Bluj: rynek wskazuje WIRF jako zamiennik dla WIBOR

Aleksandra Bluj: rynek wskazuje WIRF jako zamiennik dla WIBOR
Aleksandra Bluj. Źródło: GPW
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Uczestnicy konsultacji publicznych, dotyczących wyboru optymalnego wskaźnika stopy procentowej dla polskiego rynku, wskazali WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) jako potencjalny zamiennik dla WIBORu lub jako indeks O/N, będący podstawą do kalkulacji indeksów dla innych terminów zapadalności - poinformowała wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj.

„W ramach konsultacji publicznych (…) zapytaliśmy co powinno być wskaźnikiem referencyjnym, kiedy WIBOR zniknie i co powinno być podstawą do zamiennika (…). Jeżeli chodzi o czyste fakty, to wskaźnik Warszawski Indeks Rynku Finansowego – wygrywa, ale nie będę ukrywać, że są to głównie głosy sektora bankowego” – powiedziała Aleksandra Bluj.

„Uważam, że należy rozszerzyć grupę podmiotów, z którymi rozmawiamy” – dodała.

Nowy wskaźnik od Nowego Roku

Spośród 25 podmiotów biorących udział w konsultacjach, w zależności od sformułowania pytania ws. wskaźnika, który byłby zamiennikiem/wskaźnikiem alternatywnym dla WIBORu, na WIRF wskazało 15-16, na WIRD 6-7, na WRR 1, natomiast 2-3 ośrodki wstrzymywały się od głosu.

Bluj poinformowała, że podsumowanie dokumentu konsultacyjnego ws. nowych wskaźników stopy proc. zostanie opublikowane wkrótce na stronie internetowej GPW Benchmark.

Sejm w czerwcu uchwalił ustawę, która zakłada odejście od wskaźnika WIBOR od początku 2023 r. i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N.

WIRF, WIRD, WRR, a może POLONIA?

Gdyby nie udało się wyznaczyć zamiennika standardowym procesem na mocy procedowanych regulacji, możliwe byłoby wskazanie jako zamiennika WIBOR-u stawki będącej wynikiem kalkulacji procentu składanego z indeksu POLONIA, wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski.

Propozycję trzech indeksów dla rynku stopy procentowej opracował i przedstawił do konsultacji GPW Benchmark, administrator wskaźników stopy procentowej w Polsce.

Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego – WIRD oraz Warsaw Repo Rate – WRR.

Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz – w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.

Źródło: PAP BIZNES