Aleksandra Bluj: rynek wskazuje WIRF jako zamiennik dla WIBOR
„W ramach konsultacji publicznych (…) zapytaliśmy co powinno być wskaźnikiem referencyjnym, kiedy WIBOR zniknie i co powinno być podstawą do zamiennika (…). Jeżeli chodzi o czyste fakty, to wskaźnik Warszawski Indeks Rynku Finansowego – wygrywa, ale nie będę ukrywać, że są to głównie głosy sektora bankowego” – powiedziała Aleksandra Bluj.
„Uważam, że należy rozszerzyć grupę podmiotów, z którymi rozmawiamy” – dodała.
Nowy wskaźnik od Nowego Roku
Spośród 25 podmiotów biorących udział w konsultacjach, w zależności od sformułowania pytania ws. wskaźnika, który byłby zamiennikiem/wskaźnikiem alternatywnym dla WIBORu, na WIRF wskazało 15-16, na WIRD 6-7, na WRR 1, natomiast 2-3 ośrodki wstrzymywały się od głosu.
Bluj poinformowała, że podsumowanie dokumentu konsultacyjnego ws. nowych wskaźników stopy proc. zostanie opublikowane wkrótce na stronie internetowej GPW Benchmark.
Sejm w czerwcu uchwalił ustawę, która zakłada odejście od wskaźnika WIBOR od początku 2023 r. i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N.
WIRF, WIRD, WRR, a może POLONIA?
Gdyby nie udało się wyznaczyć zamiennika standardowym procesem na mocy procedowanych regulacji, możliwe byłoby wskazanie jako zamiennika WIBOR-u stawki będącej wynikiem kalkulacji procentu składanego z indeksu POLONIA, wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski.
Propozycję trzech indeksów dla rynku stopy procentowej opracował i przedstawił do konsultacji GPW Benchmark, administrator wskaźników stopy procentowej w Polsce.
Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego – WIRD oraz Warsaw Repo Rate – WRR.
Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz – w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.