Aktualności

logo Lenovo na budynku
Kadry

Matt Dobrodziej nowym prezesem Lenovo EMEA

Lenovo mianował Matta Dobrodzieja na stanowisko prezesa regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) ze skutkiem natychmiastowym. Matt Dobrodziej wnosi ze sobą bogate doświadczenie i wizjonerskie podejście, zdobyte podczas pełnienia strategicznych funkcji w Lattice Semiconductor jako wiceprezes korporacyjny oraz niemal dekady pracy w AMD, gdzie zarządzał globalnymi klientami strategicznymi. Jego kompetencje przyczynią się do dalszego rozwoju i transformacji Lenovo na jednym z najbardziej dynamicznych rynków na świecie, czytamy w informacji prasowej Lenovo.

CZYTAJ WIĘCEJ
puzzle z flagami Polski i Ukrainy na tle mapy świata
Z rynku finansowego | Wydarzenia

Polskie banki i ich klienci zainteresowani udziałem w procesach odbudowy Ukrainy

Podczas dzisiejszej (20.11.2024) konferencji prasowej Związek Banków Polskich (ZBP) zaprezentował wyniki badania dotyczącego zainteresowania polskiego sektora bankowego udziałem w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy. Badanie zostało przeprowadzone przez ZBP we współpracy z przewodniczącym Rady ds. Współpracy z Ukrainą i objęło zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze, łącznie reprezentujące prawie 70% udział rynku bankowego wyrażonego aktywami.

CZYTAJ WIĘCEJ
kobieta przy laptopie, wirtualny obraz chmury IT
Z rynku finansowego

Branża IT z długami w wysokości 320 mln zł w III kwartale ‘24

Od lat branża IT postrzegana jest jako stabilny sektor, notujący wzrosty i oferujący dobre perspektywy zawodowe. Aż 51 proc. Polaków uważa, że firmy IT gwarantują najbardziej atrakcyjne miejsca pracy . Choć według analityków globalne wydatki na IT miały w 2024 roku osiągnąć aż 5,1 biliona dolarów , to na polskim rynku sektor ten nadal odczuwa skutki inflacji i stoi przed wieloma wyzwaniami, które wynikają z dynamicznego rozwoju technologii oraz zmieniających się warunków rynkowych. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK wynika, że na koniec września firmy świadczące usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki, miały zaległe zobowiązania na 320 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ
Tadeusz Białek. IT@BANK 2024
Wydarzenia

IT@BANK nie tylko o AI w bankowości

– Kiedy w listopadzie 2009 r. odbywała się pierwsza edycja konferencji IT@BANK, bankowość mobilna i internetowa we współczesnym rozumieniu dopiero się rodziła. Dziś z cyfrowych rozwiązań polskiego sektora bankowego korzysta ponad 22,5 mln Polaków, przy czym przeszło 16,5 mln stanowią klienci mobile only, kontaktujący się z bankami wyłącznie poprzez smartfona – przypomniał prezes Związku Banków Polskich, dr Tadeusz Białek, podczas inauguracji wydarzenia IT@BANK 2024.

CZYTAJ WIĘCEJ
„Miesięcznik Finansowy BANK”: listopad 2024. Demokracja i technologie
Cyberbezpieczeństwo | Technologie i innowacje | Z rynku finansowego

„Miesięcznik Finansowy BANK”: listopad 2024. Demokracja i technologie

Świat zmienia się niezwykle dynamicznie, a zmiany te wykraczają daleko poza obszar technologii. Listopadowe wydanie „Miesięcznika Finansowego BANK” tradycyjnie poświęcamy technologiom i rozwiązaniom informatycznym, które będą miały wpływ na funkcjonowanie gospodarki i sektora bankowego. Staramy się przybliżyć zmiany, które obserwujemy w cyfrowym świecie i świecie przyszłości, gdzie decyzje będą często oparte na podpowiedziach pisanych przez sztuczną inteligencję.

CZYTAJ WIĘCEJ
Multimedia | Bezgotówkowo

Prezes PSP o pomysłach na rozwijanie BLIKA

„Umiejętność postawienia na właściwe produkty we właściwym czasie, to jest niemalże sztuka w biznesie. Ona jest związana przede wszystkim z umiejętnym obserwowaniem rynku, na którym się funkcjonuje, słuchaniem klienta” – mówił Dariusz Mazurkiewicz prezes Polskiego Standardu Płatności – operatora systemu płatności mobilnych BLIK w wywiadzie dla BANK.pl podczas konferencji Future of Payments 2024, zorganizowanej przez Fundację Polska Bezgotówkowa.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualny ekran z napisem AI, obraz wirtualnego mózgu,
Technologie i innowacje | Prawo i regulacje

Konfederacja Lewiatan o uprawnieniach nowej Komisji d/s AI

Zakończyły się konsultacje społeczne Aktu w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act) – projektu ustawy regulującej wykorzystanie i rozwój tej technologii w Polsce. Konfederacja Lewiatan docenia ambicje Ministerstwa Cyfryzacji, aby Polska dołączyła do grona państw członkowskich wdrażających unijny akt jako pierwsze. Eksperci Lewiatana podkreślają jednak, że wiele zaproponowanych zapisów wymaga dalszej dyskusji i analizy, np. zakres kompetencji nowego krajowego organu nadzorczego, czy obszar przetwarzania przez niego danych, czytamy w informacji prasowej Lewiatana.

CZYTAJ WIĘCEJ
mężczyzna z pustym koszykiem na zakupy, sklep
Gospodarka | Z rynku finansowego

Tylko 11% firm handlowych prognozuje większą sprzedaż pod koniec roku

Subindeks Barometru EFL dla handlu na ostatni kwartał tego roku wyniósł 49 pkt., o 1,3 pkt. więcej niż kwartał wcześniej. Jest to najwyższy wynik tego sektora od roku (w IV kwartale 2023 – 49,7 pkt.), jednak wśród firm handlowych więcej jest pesymistów niż osób optymistycznie patrzących w przyszłość. Tylko 11% liczy na większe przychody w IV kwartale, podczas gdy 16% prognozuje ich spadek. O większych inwestycjach myśli zaledwie 4% respondentów, a 13% spodziewa się ich spadku, czytamy w informacji prasowej EFL.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mastercard wraz z partnerami rozszerza dostępność Click to Pay w polskich e-sklepach
Bezgotówkowo

Mastercard wraz z partnerami rozszerza dostępność Click to Pay w polskich e-sklepach

Click to Pay, czyli nowy, globalny standard płatności kartą w Internecie, jest dostępny w coraz większej liczbie polskich sklepów internetowych. Dzięki współpracy z Mastercard, firmy takie jak Autopay, PayU, Przelewy24 oraz Tpay, obsługujące płatności online w polskim e-commerce, wdrożyły Click to Pay i udostępniają go swoim klientom – platformom i sklepom prowadzącym działalność w Internecie, czytamy w informacji prasowej Mastercard.

CZYTAJ WIĘCEJ
budynek, napis BANK
Z rynku finansowego

Inwestorzy przewidują pogorszenie sytuacji globalnych banków w warunkach spadku stóp procentowych

McKinsey opublikował raport „Attaining escape velocity” w ramach cyklu Global Banking Annual Rewiev 2024, z którego wynika, że ostatnie dwa lata były najlepsze od czasu światowego kryzysu finansowego dla globalnego sektora bankowego. Globalne banki wygenerowały 7 bln dolarów przychodów, osiągając rentowność (ROTE) na poziomie 11,7%, pisze dr Tomasz Pawlonka – dyrektor Zespołu Badań i Analiz w Związku Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
mężczyzna składa podpis elektroniczny, wirtualne dokumenty, laptop
Cyberbezpieczeństwo | Prawo i regulacje

Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie profilu zaufanego i podpisu zaufanego

Zgodnie z informacjami strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji, 18 października 2024 roku Minister Cyfryzacji rozpoczął uzgodnienia, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie profilu zaufanego i podpisu zaufanego.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1609