Aktualne zarobki na stanowiskach specjalistycznych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dlon.gotowka.02.400x267Przeglądy Płac 2014 opracowane przez międzynarodową firmę doradztwa personalnego - Page Personnel, prezentują aktualne poziomy wynagrodzeń, zakresy odpowiedzialności oraz wymagania dotyczące najpopularniejszych stanowisk specjalistycznych w naszym kraju. Dane dotyczą takich obszarów, jak: sprzedaż, marketing, centra usług wspólnych (SSC/BPO), finanse, księgowość, kontroling oraz kadry i płace.

Ubiegłoroczny światowy raport UNCTAD, agendy ONZ ds. handlu i rozwoju, uplasował Polskę na drugim miejscu w Europie pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Autorzy prognozują, że w ciągu następnych dwóch lat nasz kraj może stać się 4 najbardziej atrakcyjną inwestycyjnie gospodarką w Europie i 14 na świecie. Jeśli dodamy do tego pojawiające się symptomy rosnącej gospodarki okazuje się, że nasz rynek pracy powoli się ożywia. „Firmy zagraniczne traktują Polskę jako bardzo atrakcyjny rynek oferujący doskonale wykwalifikowaną kadrę korzystającą z szerokiej bazy specjalistycznych uczelni o wysokim poziomie nauczania, pracowników z ciekawym doświadczeniem zdobytym w firmach z kapitałem Polskim, jak również zagranicznym oraz bardzo dobrą znajomością języków obcych. Najbardziej cenieni są nasi inżynierowie i specjaliści IT, ale także księgowi, specjaliści ds. wynagrodzeń, czy kontrolerzy finansowi. Zawsze poszukiwani są skuteczni handlowcy oraz marketingowcy, a ostatnio szczególnie ci specjalizujący się w działaniach online” – zauważa Piotr Dziedzic.

Rywalizacja o najlepszych kandydatów, którą intensyfikują firmy zagraniczne już się rozpoczęła. Pracodawcy coraz częściej wprowadzają działania mające zatrzymać kluczowych pracowników w firmie i utrzymać ich wysoki poziom zaangażowania. Odpowiednie wynagrodzenie jest w tym przypadku jednym z najistotniejszych czynników, ale liczą się także premie i świadczenia dodatkowe, takie jak: ubezpieczenie medyczne, karty fitness czy kupony lunchowe. „Efekty rywalizacji pracodawców są już widoczne – najlepsi eksperci, posiadający cenione kompetencje i doświadczenie branżowe, nie mają problemów ze zmianą pracy, choć na razie dotyczy to przede wszystkim dużych aglomeracji” – mówi Piotr Dziedzic, Dyrektor Page Personnel.

Jak kształtują się aktualne wynagrodzenia oferowane specjalistom na polskim rynku pracy? Poniżej prezentujemy kwoty miesięcznego wynagrodzenia brutto w polskich złotych, dla wybranych stanowisk. Dane zostały zebrane w Przeglądach Płac 2014 Page Personnel i pochodzą z informacji zgromadzonych przez firmę podczas zakończonych rekrutacji. Dotyczą firm międzynarodowych z różnych sektorów gospodarki, a w szczególności: FMCG, produkcji, opakowań, handlu, nieruchomości, farmacji, energetyki, IT, telekomunikacji, mediów, transportu i logistyki.

140828.zarobki.01.550x140828.korekta.01.600

Pełna treść przeglądów dostępna jest tutaj oraz tutaj.

Źródło: Page Personnel