Agencja S&P podtrzymuje prognozę spadku PKB Polski o 4 proc. w 2020 roku

Agencja S&P podtrzymuje prognozę spadku PKB Polski o 4 proc. w 2020 roku
Fot. stock.adobe.com/tadamichi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja S&P Global Ratings nadal prognozuje, że PKB Polski w 2020 r. spadnie o 4,0 proc., a w 2021 r. wzrośnie o 5,0 proc. - wynika z notatki prasowej do środowego raportu agencji.
Agencja S&P Global Ratings nadal prognozuje, że #PKB Polski w 2020 r. spadnie o 4,0 proc., a w 2021 r. wzrośnie o 5,0 proc. #gospodarka

„W scenariuszu bazowym spodziewamy sie w 2020 całorocznego spadku PKB na poziomie 4,0 proc., po którym nastąpi 5-proc. odbicie w 2021 r., co oznacza, że przed 2022 r. PKB per capita ponownie przekroczy 15 tys. USD. Jednocześnie, widać wysoką niepewność wobec tempa obudowy wzrostu w 2021 r. i możliwość wyraźnie słabszego odbicia niż oczekujemy” – napisano.

Czytaj także: Niższa niż zakładano inflacja i mniejszy spadek PKB, zmiana prognoz Credit Agricole >>>

Ostatnia rewizja prognoz makro dla Polski przez S&P miała miejsce w maju.

Szereg rewizji prognoz PKB Polski

Ostatnie dni przyniosły szereg rewizji prognoz PKB Polski na bieżący rok przez banki i ośrodki analityczne.

We wrześniowym konsensusie PAP Biznes ekonomiści zrewidowali w górę prognozy dynamiki PKB w III kw. do -3,8 proc. z -4,3 proc. w sierpniu. W całym roku spodziewają się spadku PKB o -3,2 proc. wobec -3,8 proc. prognozowanych przed miesiącem.

Czytaj także: Bank Pekao zrewidował prognozę PKB na 2020 rok >>>

Wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski wg Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Czytaj także: Santander Bank Polska rewiduje prognozę PKB w 2020 r. >>>

W najbliższy piątek 11 września Moody’s rozpocznie jesienną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje. 25 września ocenie kredytowej Polski przyjrzy się Fitch, a 2 października S&P.(

Źródło: PAP BIZNES