Reputacja płatnicza firmy – jakie ma znaczenie?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

big.infomonitor.01.133xReputacja finansowa firmy jest bardzo istotna dla jej kontrahentów. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie jednak sprawę, że informacje na ich temat, również te negatywne mogą być przechowywane w biurze informacji gospodarczej i innych instytucjach oraz, że istnieje do nich powszechny dostęp.

 

Nowa Ustawia o BIG, zagwarantowała przedsiębiorcom ze wszystkich branż, a także konsumentom oraz jednostkom samorządu terytorialnego pobieranie raportów z biur informacji gospodarczej, o zadłużeniu firm i osób fizycznych, m.in. z BIG InfoMonitor. Co ważne, raporty Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor mogą zawierać również informacje pochodzące z baz bankowych – Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Związku Banków Polskich (ZBP).

Gdzie informacji szukają nasi kontrahenci?

Z przeprowadzonych przez Pentor badań opinii publicznej, zleconych przez BIG InfoMonitor wynika, że 67% polskich firm weryfikuje swoich kontrahentów. Informacji o swoich partnerach nie zbiera natomiast 29% przedsiębiorców, a 4% nie ma wiedzy na temat takich praktyk.

110421.reputacja.platnicza.01.420x

Jak się okazuje, wyniki badania, przeprowadzonego przez Pentor, pokazują, że głównym źródłem wiedzy o kontrahentach są: Internet, informacje od partnerów biznesowych, Biura Informacji Gospodarczej (BIG) oraz informacje od znajomych.

110421.reputacja.platnicza.02.420x

hildebrand.mariusz.01.133x„W dzisiejszych czasach informacja ma ogromną wartość – zwłaszcza w biznesie. Warto być przezornym i zebrać jak najwięcej danych o kontrahencie, niż działać „po szkodzie”. Duże zbiory informacji o dłużnikach oferuje BIG InfoMonitor, który jako jedyny spośród wszystkich BIG-ów w Polsce ma dostęp do baz bankowych – BIK i ZBP. W sumie firma dysponuje wglądem do 5,6 mln danych o zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów.”

 

 

 

 

Dlaczego warto spłacać zobowiązania w terminie?

Dzięki pozytywnej historii kredytowej banki i SKOK-i oceniają klientów jako bardziej wiarygodnych i mogą zaoferować np. lepsze warunki finansowe, obniżyć opłaty, prowizje lub oprocentowanie nowo zaciągniętego kredytu.

Jednak o pozytywną historię kredytową warto dbać nie tylko ze względu na potencjalne łatwiejsze relacje z bankiem. Trzeba pamiętać, że na co dzień naszą wypłacalność oceniają i badają także inni przedsiębiorcy i konsumenci. Są to np.: firmy telekomunikacyjne, dostawcy Internetu, telewizji, prądu, gazu, leasingu, wypożyczalnie sprzętu, także osoby prywatne np. wynajmujące mieszkania, czy zakupujące usługi lub produkty danej firmy. Korzystają oni z Rejestru Dłużników BIG, w którym oprócz informacji uzyskanych od przedsiębiorców znajdują się także informacje z baz bankowych BIK i Systemie Bankowy Rejestr Związku Banków Polskich.

– W dzisiejszych czasach wiarygodność płatnicza jest czynnikiem znacznie ułatwiającym funkcjonowanie na rynku. Weryfikowanie klientów staje się normą w biznesie. Dlatego warto zadbać o swoją pozytywną historię płatniczą – dodaje Mariusz Hildebrand.

Jak sprawdzić swoją reputację płatniczą?

Ustawa o BIG gwarantuje każdemu możliwość pobrania Raportu o Sobie, bez potrzeby podpisywania jakiejkolwiek umowy. Oznacza to, że właściciel firmy może sprawdzić czy figuruje jako dłużnik w Rejestrze Dłużników BIG i raz na pół roku taki raport może uzyskać bez żadnych opłat.

Przedsiębiorca może pobrać Raport o Sobie przez Internet np. na stronie www.BIG.pl, listownie lub bezpośrednio w siedzibie BIG. Warto również zapoznać się Raportem z Rejestru Zapytań. Z niego może dowiedzieć się, kto w przeciągu ostatnich 12 miesięcy pytał o jego zadłużenie i jakie informacje otrzymał.

Dlaczego ktoś może o nas pytać w BIG?

Składanie zapytań w BIG umożliwia Ustawa o BIG, na mocy jej zapisów np. pracownik banku lub określonej firmy może skierować do Biura Informacji Gospodarczej zapytanie, aby sprawdzić czy płacimy regularnie np.: nasze rachunki za telefon, światło, gaz, faktury, czy terminowo spłacamy raty, itd. Uzyskana informacja o naszych zobowiązaniach będzie dla takiej osoby sygnałem czy jesteśmy godnym zaufania partnerem lub klientem. Ale warto wiedzieć, że my sami też możemy wystąpić do naszego wierzyciela z wnioskiem o przekazanie do BIG informacji o spłaconych przez nas terminowo zobowiązaniach. W ten sposób tworzymy swoją pozytywną historię płatniczą.

Dlaczego dbanie o pozytywną historię płatniczą ma tak duże znaczenie?

Firma, której dane negatywne widnieją w BIG, może napotkać na trudności nie tylko przy przetargu, ale również przy zakupach na raty, telefonu z abonamentem, telewizji kablowej czy Internetu. Ponadto, podmiot, którego dane o niespłaconym zobowiązaniu znajdują się w BIG, jest postrzegany jako niewypłacalny lub niewiarygodny. W rezultacie może nie otrzymać kredytu czy pożyczki lub otrzyma je na mniej korzystnych warunkach. Tylko całkowita spłata należności spowoduje, że dane dłużnika zostaną usunięte z BIG.

Natomiast, osoba lub firma, której dane o terminowym regulowaniu zobowiązań (dane pozytywne) znajdują się w BIG, czyli posiada pozytywną historię płatniczą jest postrzegana na rynku jako solidny wiarygodny partner biznesowy. Taka pozytywna historia znakomicie ułatwia operowanie na rynku, korzystanie z usług banków i innych instytucji kredytowych oraz firm świadczących dostawy i usługi z odroczoną płatnością.