Comperia – Bartosz Michałek: Sposób na wyższą zdolność kredytową? Premie pomogą!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

michalek.bartosz.comperia.150xPrzed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego, bank wnikliwie przeanalizuje zarobki kredytobiorcy. Ten będzie się starał udokumentować je na jak najwyższym poziomie. Nie zawsze jednak dość wysokim, by zakup wymarzonych czterech ścian był możliwy. Jest jednak na to sposób. Premie.

Dobry pracownik powinien być dobrze wynagradzany. Jeżeli nie w formie podstawowej pensji, to na przykład w postaci premii. A szczególnie, jeżeli planuje zakup mieszkania, czy domu. Bo dla osiągnięcia tego celu jest w stanie pracować więcej i efektywniej. Pozostaje tylko kwestia przeprowadzenia odpowiednio wcześnie i skutecznie negocjacji z pracodawcą i znalezienie banku, który zaakceptuje bonusy dla udzielenia kredytu.

Po pierwsze – nie do ręki

Aby bank uznał premie uzyskiwane przez pracownika dla wyliczania zdolności kredytowej, musi otrzymać potwierdzenie ich faktycznej wypłaty. Nie wystarczy tutaj pisemne oświadczenie pracodawcy. Operacja przekazywania pieniędzy „z ręki do ręki” nie znajdzie uznania banku. Konieczny będzie odpowiedni ślad na rachunku bankowym klienta. Wszystko po to, by wyeliminować „wirtualne” bonusy.

Premia, ale nie od wczoraj

Drugim najczęściej stawianym przez banki wymogiem dla akceptacji premii, jest konieczność jej uzyskiwania od określonego czasu, w sposób systematyczny. Dla przykładu, przedstawiciel banku ING powie, że do wyliczenia dochodu przyjmowane są płace o charakterze powtarzalnym i przewidywalnym. Z kolei pracownik Millennium stwierdzi, że Premia może być uwzględniona w trakcie oceny zdolności kredytowej pod warunkiem, że jest uzyskiwana regularnie, przynajmniej raz w roku. Jeżeli zatem ktoś zamierza walczyć o wyższą zdolność kredytową, musi to zacząć robić odpowiednio wcześnie.

Nie zawsze całość

Jak już pracownikowi udało się wywalczyć premie dla poprawienia zdolności kredytowej, to zapewne chciałby, aby ich wysokość była uznana w całości przez bank kalkulujący zdolność kredytową. Niestety nie każdy kredytodawca na to pozwoli, lub też pozwoli, ale pod określonymi warunkami. Niektóre oferty uwzględnią tylko określony odsetek kwoty premii, niektóre uzależnią decyzję od typu premii (uznaniowa bądź regulaminowa) lub od częstotliwości jej wypłacania (im częściej tym lepiej). Tak czy owak niezbędna będzie weryfikacja bankowych regulacji w tym kontekście.

Dla ułatwienia Comperia przygotowała pod tym kątem zestawienie banków, które prezentujemy poniżej:

Aby pobrać pełną wersję kliknij tutaj


tabelka.comperia.02.420x

Bartosz Michałek

Analityk Comperia.pl

www.comperia.pl