BGŻ – Dariusz Winek: Jak system bankowy może przyczynić się do zmniejszenia szarej strefy?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

winek.dariusz.02.100xRedukcja obrotów gotówkowych przez wykorzystanie usług sektora bankowego przy realizacji przepływów pieniężnych między podmiotami gospodarczymi i osobami prywatnymi naturalnie prowadzi do redukcji szarej strefy. Jednak istotne zmiany w tym zakresie nie wynikają jedynie z samoczynnego wzrostu wskaźników ubankowienia, lecz z działań ustawodawcy wprowadzającego ograniczenia do obrotu gotówkowego.

Dariusz Winek,
główny ekonomista Banku BGŻ SA

Przykładem mogą być obowiązkowe rachunki bankowe dla osób fizycznych, które wprowadzono m.in. w Belgii, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy na Malcie. W Polsce – jak do tej pory – obowiązkowe rachunki bankowe są wymagane od rolników, którzy otrzymują jednolite płatności obszarowe. Rozwiązanie to jednak nie przyniosło redukcji obrotu gotówkowego w tej grupie zawodowej, ponieważ nie poszły za nim zmiany w systemie podatkowym. Inne propozycje to obniżanie progu wartości transakcji, przy których płatność musi przejść przez bank (zmiana w ustawie o swobodzie gospodarczej obniżająca próg z 15 tys. do 3 tys.).

Kluczową zmianą byłby zapewne również ustawowy obowiązek wypłaty wynagrodzenia na rachunek bankowy czy wypłaty świadczeń społecznych z ZUS i KRUS. Co ważne, w przypadku świadczeń społecznych prowadziłoby to również do istotnych oszczędności, ponieważ koszt przelewu bankowego jest przeciętnie niższy od przekazu pocztowego. Szacuje się, że mogłyby one sięgnąć nawet ok. ćwierć miliarda złotych rocznie, zakładając, że wszyscy emeryci otrzymywaliby należne świadczenie na konto (obecnie ok. 40 proc. korzysta z przelewów).

Oczywiście tego typu działania administracyjne mogą budzić wątpliwości co do zasadności ingerencji państwa w swobodę obrotu gospodarczego, jednak należy rozważyć, czy nie warto zapłacić takiej ceny po to, aby być rzadziej oszukiwanym przez nieuczciwych kontrahentów.

Więcej opinii na ten temat w numerze 9/2010 „Miesięcznika Finansowego BANK”