Dolar w ofensywie, złoty odzyskuje straty
J. Yellen wpisuje się w ton wypowiedzi większości reprezentantów Fed w kwestii zmian w polityce pieniężnej w najbliższym czasie, co rynek przyjmuje jako niemal pewny wzrost stóp procentowych w lipcu. Dolar zyskuje na wartości.
Złoty w ostatnich dniach wykazuje relatywną siłę w koszyku walut EM. Spodziewamy się kontynuowania tej tendencji w tygodniu obfitującym w ważne dla rynków wydarzenia.
Rynek jeszcze bardziej zwiększył oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w połowie roku, a dolar zyskał na wartości po piątkowej wypowiedzi prezes Rezerwy Federalnej J. Yellen na Harvard University w Cambridge. Stwierdziła ona, że w najbliższych miesiącach prawdopodobnie trzeba będzie podnieść stopę funduszy federalnych. Dodała, że gospodarka się rozwija, a inflacja w średnim terminie powróci do celu 2 proc. Szanse na podwyżkę stóp w czerwcu wzrosły do 32 proc. (jeszcze 2 tyg. temu wynosiły 4 proc.). Na lipiec zbliżają się do 60 proc., co oznaczało będzie niemal pełne zdyskontowanie takiego scenariusza.
Na tym paliwie dolar poprawia swoją pozycję wobec kluczowych odpowiedników. Kurs EUR/USD spadł do najniższego poziomu od 16 marca (1,11) i jest na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Dotarł do prognozowanej strefy środka konsolidacji, w której przebywa od stycznia 2015 r. Nieco mniej spektakularne wzrosty dolar notuje wobec innych walut G10, ale pozostaje mocny wobec większości walut emerging markets (EM). Zwraca uwagę ustalenie wysokiego kursu USD/CNY i deprecjacja chińskiej waluty w ciągu sesji. Juan jest obecnie najsłabszy do dolara od wyprzedaży z przełomu roku. Do złotego dolar jest w ostatnich dniach stabilny.
Przed nami bardzo ważny, obejmujący w wydarzenia i wiele istotnych publikacji tydzień. W czwartek obradował będzie Europejski Bank Centralny. Choć oczekiwania w kwestii zmian w polityce pieniężnej w Europie są stabilne i nie powinny ulec zmianie (stopy na obecnym poziomie co najmniej do końca roku) zawsze jest to dla kluczowej pary FX oraz złotego wydarzenia najwyższej wagi. W piątek Departament Pracy poda informację o liczbie nowych miejsc pracy stworzonych poza rolnictwem oraz wysokość stopy bezrobocia. Już w środę odczyt ISM manufacturing – kondycji sektora przemysłu w maju. Łącznie te dane potwierdzą lub zaprzeczą scenariuszowi rychłego zacieśnienia polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. W tym kontekście warto obserwować również doniesienia, które zostaną upublicznione jutro (dochody, wydatki i nastroje konsumentów). Także we wtorek finalny odczyt PKB za I kw. z Polski oraz wstępny szacunek inflacja CPI za maj.
Damian Rosiński,
Dom Maklerski AFS