Rynki o poranku – uwaga inwestorów skierowana na Wyspy Brytyjskie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pietrzak.robert.400xDzisiejsze wydarzenia na Wyspach Brytyjskich będą przykuwać uwagę wszystkich inwestorów i nie tylko, bo oczywiście w godzinach wieczornych odbędzie się wyczekiwane przez kibiców spotkanie piłkarskie, w którym Polska zmierzy się ze Szkocją i ten mecz może być rozstrzygający w kontekście awansu na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. My jednak skupimy się na drugim istotnym wydarzeniu z tego regionu, czyli decyzji Banku Anglii w sprawie poziomu stóp procentowych, które poznamy już o godzinie 13:00. Konsensus ekonomistów nie spodziewa się żadnych zmian i stopy procentowe mają zostać utrzymane na niezmienionym poziomie 0,5%, a prognozy dotyczące głosowania w tej sprawie przewidują rozkład głosów w stosunku 8-1. O tej samej godzinie zostanie opublikowany również protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, który może być niezwykle interesujący w kontekście potencjalnego terminu podwyżki stóp procentowych na Wyspach. Jeszcze kilka tygodni temu Wielka Brytania była zdecydowanie bliżej momentu rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, jednak ostatnie wydarzenia - słabość rynków wschodzących, spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz odsunięcie w czasie terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych przez FED - spowodowały przesunięcie oczekiwań dotyczących uzyskania przewagi przed członków Banku Anglii opowiadających się za podwyżką.

To nie koniec wydarzeń związanych z bankowością centralną. O godzinie 13:30 zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który znajduje się pod coraz większą presją spowodowaną niską efektywnością prowadzonego programu luzowania ilościowego. Wśród uczestników rynku wzrasta ilość opinii dotyczących konieczności rozszerzenia programu QE w strefie euro, które to może być dokonane jeszcze w tym roku. Zatem opublikowany dzisiaj protokół może zawierać pewne wskazówki dotyczące przyszłości i potencjalnych zmian w prowadzonym przez EBC programie.

Z kolei wieczorem poznamy publikację istotną dla dolara amerykańskiego, czyli protokół z wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na którym została podjęta decyzja o utrzymaniu dotychczasowej polityki pieniężnej, pomimo sporych rynkowych oczekiwań dotyczących podwyżki. W dzisiejszej publikacji poznamy zatem czynniki, które spowodowały, że członkowie FOMC postanowili wstrzymać się z decyzją o podwyżce, a dodatkowo możemy poznać wskazówki dotyczące terminu pierwszej podwyżki oraz argumenty, które mogą skłonić niezdecydowanych członków komitetu do opowiedzenia się za pierwszą od kilku lat zmianą poziomu stóp procentowych.

Podczas sesji azjatyckiej ważnym wydarzeniem był powrót inwestorów do handlu na giełdzie w Szanghaju, która pozostawała zamknięta od tygodnia, w związku ze świętem państwowym. W tym czasie na pozostałych głównych parkietach giełdowych na świecie dominowali kupujący, dlatego po dzisiejszej sesji azjatyckiej spodziewano się wzrostów indeksu Shanghai Composite. Inwestorzy nie zawiedli oczekiwań i ostatecznie Shanghai Composite kończy notowania ze stopą zwrotu sięgającą 3%. Początek sesji w Europie jest neutralny, a kupujący nie posiadają już takiej przewagi na rynku jak w poprzednich dniach. Na plusie znajdują się niemiecki DAX, francuski CAC40 oraz włoski FTSE MIB, które zyskują odpowiednio 0,45%, 0,09% oraz 0,62%, natomiast pod kreską jest brytyjski FTSE100 oraz hiszpański IBEX35, które tracą 0,19% oraz 0,32%.

Robert Pietrzak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.