Rynki o poranku – tydzień z inflacją i PKB
Obecny tydzień upłynął pod znakiem ciekawych odczytów, na czele z piątkowymi danymi z rynku pracy Stanów Zjednoczonych. Miesięczna zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 223 tys., czyli niemal zgodnie z konsensusem. Jest to zdecydowana poprawa w stosunku do poprzedniego odczytu, ale z drugiej strony nadal nie możemy mówić o wyraźnym wzroście płac, a do tego poprzedni odczyt został zrewidowany w dół. Dolar otrzymał zatem pozytywny sygnał, ale do kompletu pozytywnych informacji jeszcze daleko.
Ludowy Bank Chin trzeci raz w ciągu ostatniego półrocza zdecydował się na cięcie stóp procentowych. Roczna stopa lombardowa spadła do poziomu 5,1%, zaś stopa depozytowa do poziomu 2,25%. Początkowo azjatyckie parkiety dostały nieco paliwa do wzrostów, ale ostatecznie sesja azjatycka wypada dość płasko, a większość indeksów znalazła się pod kreską. Najwyraźniej przeważają obawy o stan chińskiej gospodarki, której spowolnienie staje się coraz bardziej widoczne. Od spadków rozpoczyna się także sesja w Europie, chociaż większość głównych indeksów traci zaledwie kilka setnych procenta.
W obecnym tygodniu nie będzie brakowało ciekawych wydarzeń makroekonomicznych. Już dziś o 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, choć zmiany nie są spodziewane, w środę natomiast poznamy raport kwartalny BoE na temat inflacji. Kolejnym wydarzeniem z obszaru bankowości centralnej będzie publikacja zapisu ostatniego posiedzenia EBC.
Najważniejsze odczyty makroekonomiczne to dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii, wstępne dane o PKB gospodarek Polski, Niemiec, Francji, czy strefy euro. Oprócz tego poznamy dane o inflacji z Niemiec, oraz sprzedaży detalicznej i produkcji ze Stanów Zjednoczonych i Chin. Warto również cały czas pamiętać o napiętej sytuacji wokół Grecji. Już dziś odbędzie się spotkanie Eurogrupy w tej sprawie, ale na porozumienie raczej nikt nie liczy. O poranku kursy głównych par walutowych ze złotym wyglądają następująco: USDPLN 3,6320; EURPLN 4,0590; CHFPLN 3,8980; GBPPLN 5,60.
Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.