Aukcje MF już nie tak mocne. Drugi w tym miesiącu przetarg spotyka się z umiarkowanym popytem na polskie obligacje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budzicki.miroslaw.pkobp.01.258x400Na rynku stopy procentowej przed czwartkową aukcją obligacji skarbowych doszło do nieznacznego odreagowania po środowej przecenie. Polskie papiery mogły lekko odreagować w ślad za spadkiem rentowności w strefie euro. Krótkoterminowo umocnić notowania mogła publikacja indeksów PMI dla przemysłu w Europie (dla strefy euro, Niemiec i Francji), które okazały się gorsze od oczekiwań rynkowych.

Sam komunikat dotyczący aukcji został neutralnie przyjęty przez rynek. Ministerstwo Finansów podało, że z oferty w wysokości 5-7 mld PLN sprzedało obligacje skarbowe o łącznej wartości 6,95 mld PLN. Również zgodna z naszymi oczekiwaniami okazała się wartość popytu: 9,77 mld PLN (oczekiwaliśmy: 10 mld PLN). Pewne rozbieżności w stosunku do naszych oczekiwań pojawiły się natomiast w przypadku wyceny instrumentów. Z jednej strony nieznacznie niższa okazała się rentowność 2-letnich OK0717 (1,645%), z drugiej wyższa była w przypadku PS0420 (2,083%). Naszym zdaniem częściowo mogło to wynikać z preferencji emisji o dłuższych terminach wykupu. Patrząc na relację popyt/podaż naszym zdaniem widać było, że resort finansów wolał zaakceptować nieco niższe wyceny 5-letnich papierów i wyższą wartość emisji, niż emitować więcej „dwulatków” (emisja PS0420 stanowiła 88% całej sprzedaży).

Po publikacji komunikatu Ministerstwo Finansów zdecydowało się jeszcze na zorganizowanie aukcji dodatkowej, na której oferowane były papiery o maksymalnej wartości 0,7 mld PLN (cała emisja została uplasowana na rynku). Naszym zdaniem aukcja będzie neutralna z punktu widzenia perspektyw rynku, co zresztą widać było po reakcji inwestorów. Niemniej zwraca uwagę fakt, że druga w tym miesiącu aukcja spotyka się z umiarkowanym popytem na polskie obligacje. Może to dziwić biorąc pod uwagę, że oferta dotyczyła głównie krótszych sektorów, a za kilka dni inwestorzy otrzymają środki z wykupu papierów PS0415 oraz z tytułu odsetek od obligacji (według naszych szacunków kwota prawie 19 mld PLN).

W piątek nie spodziewamy się istotniejszych zmian na rynku. Publikacja stopy bezrobocia w kraju nie powinna wpływać na notowania obligacji skarbowych (według mediany ankiety GG Parkiet wskaźnik w marcu powinien ukształtować się na poziomie 11,7%). Z kolei w Europie istotniejsze znaczenie może mieć spotkanie ministrów finansów strefy euro, na którym dyskutowana będzie sytuacja w Grecji. Pojawiające się komentarze mogą mieć wpływ na notowania, szczególnie w przypadku rynków państw peryferyjnych.

Mirosław Budzicki
Biuro Strategii Rynkowych
PKO BP