Minutes Fed

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bachert.joanna.pko.bp.01.253x400Środowa sesja na rynku krajowym rozpoczęła się od dalszego, lekkiego osłabienia złotego (kurs EURPLN otarł się o 4,20). Trend ten szybko jednak się odwrócił, po tym jak optymizmem powiało na eurodolara. W środę rano w świat poszła informacja (początkowo nieoficjalna potem rządowa) o zwróceniu się Grecji o przedłużenie o sześć miesięcy "umowy kredytowej" ze strefą euro.  Jak zwrócono uwagę, premier Grecji Aleksis Cipras wprowadził rozróżnienie między programem ratunkowym a porozumieniem w sprawie zadłużenia. Nowy grecki rząd nadal nie chce przedłużenia programu ratunkowego w dotychczasowej formie (wygasającego 28 lutego) odrzucając związane z nim warunki dotyczące polityki zaciskania pasa.

Środowa sesja na rynku krajowym rozpoczęła się od dalszego, lekkiego osłabienia złotego (kurs EURPLN otarł się o 4,20). Trend ten szybko jednak się odwrócił, po tym jak optymizmem powiało na eurodolara. W środę rano w świat poszła informacja (początkowo nieoficjalna potem rządowa) o zwróceniu się Grecji o przedłużenie o sześć miesięcy „umowy kredytowej” ze strefą euro.  Jak zwrócono uwagę, premier Grecji Aleksis Cipras wprowadził rozróżnienie między programem ratunkowym a porozumieniem w sprawie zadłużenia. Nowy grecki rząd nadal nie chce przedłużenia programu ratunkowego w dotychczasowej formie (wygasającego 28 lutego) odrzucając związane z nim warunki dotyczące polityki zaciskania pasa.

Tymczasem, protokół pokazał spore obawy wśród członków Rezerwy Federalne dotyczące rezygnacji z wskazówki, że Fed będzie „cierpliwy” w kwestii podwyżki stóp. Co więcej, pojawiły się argumenty, że w momencie, kiedy fraza ta zostałaby usunięta z treści komunikatu, FOMC stanąłby przed faktem dokonanym, jeśli chodzi o terminy, pozostając silnie uzależnionym od danych. To mogłoby powodować niepożądane zacieśnienie warunków finansowych na rynku w przypadku publikacji mocnych raportów. Na sugestie, iż Fed nie będzie spieszył się z podwyżką euro zareagowało umocnieniem. Kurs EURUSD powrócił w okolice otwarcia dnia znosząc w całości wcześniejszą deprecjację i dzisiaj od rana oscyluje przy 1,142. Następne posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 17-18 marca 2015 roku. Wówczas też odbędzie się konferencja prasowa z udziałem szefowej Fed, Janet Yellen.

Tymczasem, wydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym była publikacja danych o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz cenach produkcji sprzedanej przemysłu. Opublikowane raporty pokazały nieznacznie, ale jednak niższe od oczekiwanych wyniki, co wraz z ostatnimi informacjami o deflacji w cenach konsumenta nasiliło oczekiwania na obniżki stóp osłabiając złotego.

GUS podał, że w styczniu produkcja sprzedana przemysłu rosła w tempie 1,7% r/r (na 1,8% liczył rynek), sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 0,1% r/r (na 0,6% liczył rynek), zaś inflacja PPI obniżyła się do minus 2,9% r/r (minus 2,7% pokazywał konsensus). Choć główne figury nie zachwyciły (głównie przez efekty jednorazowe) warto przyjrzeć się składowym publikacji, które wyraźnie pokazują poprawę w sektorach eksportowych. Dziwić może natomiast wyhamowanie sprzedaży detalicznej po tym jak dane z rynku pracy (w tym silny wzrost realny wynagrodzeń) wskazywały na lepszy odczyt. Niemniej nadal rośnie ona w większości działach i w najbliższych miesiącach powinna dalej systematycznie iść w górę. Ogólnie patrząc dane potwierdzają stopniową poprawę w polskiej gospodarce, co nie jednak nie stoi w sprzeczności z oczekiwaną marcowa obniżką stóp przez RPP.

Z utrzymującego wysokiego poziomu kursu franka szwajcarskiego niezadowolone są władze SNB. Prezes banku Thomas Jordan wyraźnie dał wczoraj do zrozumienia, że bank centralny Szwajcarii jest gotowy do interwencji na rynkach walutowych, jeśli nastąpiłaby taka konieczność. CHF wciąż są bowiem wymieniane po „wyraźnie zbyt wysokim kursie”.  W środę w reakcji na słowa Jordana kurs EURCHF powrócił powyżej poziomu 1,07 po tym jak dzień wcześniej testował wsparcie na 1,063.

150219.pko.walut.01.350x150219.pko.walut.02.300x150219.pko.walut.03.550x

Joanna Bachert
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski