Expose premier Ewy Kopacz

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gomulka.stanislaw.04.250x34Generalnie zapowiedzi Pani Premier są zgodne z moimi skromnymi oczekiwaniami. Usłyszeliśmy parę zapowiedzi działań, na których przedsiębiorcom zależy.

Do nich należą:

  1. Przyjęcie tzw. zasady 99 proc. w tworzeniu prawa i w relacjach Państwo-obywatel czy Państwo-przedsiębiorstwa, tj. przyjęcie założenia, że 99 proc. obywateli, także przedsiębiorcy, to ludzie uczciwi, a podejrzliwość instytucji państwowych powinna być ograniczona do około 1 proc. obywateli. Innymi słowy chodzi o zmniejszenie dzisiaj nadmiernie represyjnej działalności państwa wobec obywateli represyjnej.
  2. Propozycja nowej Ordynacji podatkowej, zakładającej m.in. uproszczenia i eliminacje wieloznacznej interpretacji przepisów podatkowych, już na początku 2015 r.
  3. Projekt nowego Kodeksu budowlanego w Parlamencie też na początku 2015 r.
  4. Restrukturyzacja górnictwa, aby było rentowne i konkurencyjne w stosunku do importu;
  5. Odbudowa szkolnictwa zawodowego.
  6. Eliminacja bodźców zniechęcających osoby otrzymujące świadczenia rodzinne do podejmowania pracy, co powinno zwiększyć aktywność zawodową

Przy okazji omawiania tych zadań Pani Premier zauważyła zaniedbania czy nadmierną powolność rządu Tuska w tych ważnych dla obywateli obszarach. Przy okazji p. 4 Pani Premier nie podała żadnych szczegółów. Przy okazji zapowiedzi 2 i 3 mamy terminy całkiem bliskie, więc czy na pewno realne?

W expose mamy również kilka bardzo ważnych kwestii, które zostały co prawda wymienione, ale potraktowane zdawkowo, to znaczy praktycznie zlekceważone. Wymienię trzy najważniejsze:

  1. Problemy emerytalne: kwestia przywilejów, duży i rosnący deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, finansowany dotacjami z budżetu, ciągle niski efektywny wiek emerytalny. Cały ten pakiet spraw został całkowicie pominięty.
  2. Data wejścia Polski do strefy euro ma według Pani Premier zależeć od „pracy domowej” Polski. Premier nie wyjaśniła o jaką pracę chodzi. Prawdopodobnie, chodzi głównie o zmniejszenie obecnego deficytu sektora finansów publicznych o około 50 mld zł. To duże i trudne zadanie. Żadnych propozycji sposobów realizacji tego zadania nie usłyszeliśmy. Usłyszeliśmy natomiast kilka propozycji zwiększających wydatki.
  3. Mamy ciągle dużo spółek skarbu państwa, m.in. w górnictwie i energetyce. W expose brakowało polecenia pod adresem ministra skarbu i ministra gospodarki, aby dokonać ich prywatyzacji

Pani Premier mówiła dużo o wydatkach inwestycyjnych na projekty finansowane z budżetu UE. Te projekty są jednak dobrze znane (decyzje o środkach UE zostały podjęte wcześniej w Brukseli), więc mogły być w expose pominięte. Zatem, pominięte zostały ważne kwestie, które pominięte być nie powinny, a omówione obszernie kwestie, które mogłyby być pominięte. Pani Premier mówiła dużo o bezpieczeństwie finansowym rodzin. Bardzo słusznie. Ale powinna mówić przede wszystkim o bezpieczeństwie finansowym państwa. O tym, niestety, nawet nie wspomniała. Mówiła więc w duchu populistycznym swojego poprzednika, a wraz z nią, w podobny sposób mówili politycy wszystkich partii w Sejmie.

Nie jest dla mnie jasne, czy bardzo poważne pominięcia, o których mowa powyżej, wynikają z ograniczonej wiedzy Pani Premier w sprawach ekonomicznych, czy też są przemyślanym wyborem strategii politycznej: najpierw muszę wygrać następne wybory, a później zajmę się tym, co naprawdę ważne z punktu widzenia rozwoju oraz stabilności finansów publicznych. Jeśli to drugie, to może powinniśmy zaczekać na następne expose.

prof. Stanisław Gomułka,
główny ekonomista,
Business Centre Club