Okrągły Stół dla Sektora Bankowego z rekomendacjami dotyczącymi zielonego finansowania
Celem spotkania Komitetu ds. zrównoważonego finansowania Związku Banków Polskich było pogłębienie wątków strategicznych z zakresu zrównoważonego rozwoju dla sektora bankowego.
Panel to nawiązanie i kontynuacja rozmów zainicjowanych przez Uczestników III Okrągłego Stołu.
Jednym z postulatów jego uczestników była potrzeba pogłębienia dyskusji o kluczowej roli sektora bankowego w rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce.
Rekomendacje dla sektora
Przedstawiciele sektora bankowego jako konkluzja dyskusji zawarli szereg rekomendacji:
- Przeprowadzenie przez sektor finansowy gruntownej analizy standardów i sposobów klasyfikowania produktów definiowanych jako zielone. Klasyfikacja ta powinna zostać pogłębiona o analizę ryzyka greenwashingu.
- Podjęcie sektorowej próby zdefiniowania kryteriów rzetelnych planów tranzycji, które umożliwią oferowanie odpowiedniego finansowania bez ryzyka greenwashingu.
- Pogłębienie współpracy sektora bankowego z administracją Państwową w zakresie wykorzystanie oferowanych subsydiów oraz wsparcia publicznego, jak i nawiązanie współpracy dla tworzenia zachęt na poziomie krajowym i ewentualnych ulg kapitałowych, które napędzą podaż instrumentów finansowych połączonych z ESG.
Dwa tematy spotkania
Obszar zrównoważonego finansowania jest niezwykle szeroki i stanowi przyczynek do wielu ciekawych dyskusji. Dlatego w trakcie spotkania skoncentrowano się na dwóch tematach:
- Zarządzania stymulantami i ryzykami ESG, a konkurencyjność polskich przedsiębiorstw
- Wyzwania w finansowaniu w ramach transition plans – instrumenty finansowe wspierające transformacje.
W spotkaniu okrągłego stołu dla Sektora Bankowego i NGOs wzięli udział przedstawiciele sektora bankowego m.in. reprezentujący Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, BNP Paribas oraz Związek Banków Polskich.
A także przedstawiciele administracji Katarzyna Szwarc, Pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Finansowego i Kamil Liberadzki z Departamentu Rozwoju Regulacji UKNF oraz NGOs – Łukasz Dobrowolski, Dyrektor Climate Strategies Poland.