72 bankowców otrzymało certyfikaty ZBP
Na uroczystość przybyli certyfikowani bankowcy z całego kraju wraz z przedstawicielami kadry zarządzającej banków i instytucji szkolących, których w imieniu zarządu ZBP przywitał p. Bartosz Kublik, wiceprezes ZBP.
Prowadzący uroczystość p. Wojciech Golicz, doradca zarządu ZBP poinformował, że w bieżącej edycji na wniosek banków, ZBP nadał pracownikom sektora bankowego 72 stopni zawodowych, w tym 64 Dyplomowanego Pracownika Bankowego, 4 Menedżera ds. Zarządzania Procesami i Jakością oraz 4 Certyfikowanego Konsultanta ds. Finansowych.
Co jest zadaniem Standardów Kwalifikacyjnych?
Obecny na uroczystości p. Bartosz Kublik, wiceprezes ZBP pogratulował bankowcom uzyskanych certyfikatów i podkreślił, iż jednym z zasadniczych komponentów Systemu Standardów ZBP jest wzrastająca rola etyki w finansach oraz wspieranie banków w polityce kadrowej jak i pracowników sektora w ich ścieżce rozwoju zawodowego.
Wiceprezes ZBP p. Bartosz Kublik przypomniał, że zadaniem Standardów Kwalifikacyjnych jest budowanie jednolitego poziomu, bo choć banki ze sobą konkurują na rynku, to jednak pewne zręby wiedzy bankowej, podejścia do relacji z klientem, oferowania produktów i usług, przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, są wspólnym interesem całego sektora bankowego.
W ocenie Wiceprezesa ZBP, taka koncepcja sprzyja temu, że budujemy spójny wizerunek sektora bankowego jako odpowiedzialnego za klienta, konsumenta, sposób oferowania produktów i rozwój gospodarki.
W swoim wystąpieniu Wiceprezes ZBP dodał, że ta wiedza i umiejętności praktyczne, które uzyskują w ramach Systemu Standardów ZBP certyfikowani bankowcy, jest potrzebna także po to, aby w dobie pojawiającego się w przestrzeni medialnej populistycznego przekazu, że banki to tylko „bezduszne” instytucje z gigantycznymi zyskami, pracownicy byli w stanie używać mądrej, popartej wiedzą, liczbami, wskaźnikami, argumentacji, że tych zysków sektora bankowego nie wolno nam mierzyć w kwotach bezwzględnych, a trzeba je odnosić do inflacji i do kosztów kapitału oraz że polski sektor bankowy musi te kapitały corocznie odbudowywać i zwiększać.
Tym bardziej, że potrzeby przed polską gospodarką w kontekście wyzwań związanych z zieloną rewolucją, transformacją energetyczną i aspiracji cywilizacyjnych, które Polska nadal ma w doganianiu tej najbogatszej części Europy, są wielkie, nie wspominając już o zbrojeniach jako egzystencjalna potrzeba, która pojawiła się nam w ostatnim okresie.
Już 17 tysięcy certyfikowanych pracowników polskiego sektora bankowego
Pan dr hab. Lech Kurkliński, prof. SGH, przewodniczący Komitetu ds. Standardów Kwalifikacyjnych ZBP, przypomniał zebranym, że dołączyli do grona blisko 17 tysięcy certyfikowanych pracowników polskiego sektora bankowego.
Zwrócił uwagę na fakt, iż posiadanie certyfikatu ZBP uatrakcyjnia pozycję zawodową na rynku finansowym i sprzyja budowaniu dalszej ścieżki kariery w sektorze bankowym.
Przewodniczący Komitetu Standardów Kwalifikacyjnych ZBP wskazał, że poszerzanie swoich kwalifikacji ma także znaczenie w kontekście popularnych zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją i rzekomym zastąpieniu pracowników przez nią.
Profesor Lech Kurkliński uspokoił i przywołał odpowiedź Chata GPT, że sztuczna inteligencja nie wyeliminuje pracowników, oni dalej będą potrzebni, ale co ważne, będą potrzebni wykwalifikowani, także w sektorze finansowym. Zwrócił się do uczestników uroczystości, że Państwo potwierdzając to uzyskanymi Certyfikatami są na pierwszej linii osób, które rzeczywiście spełniają te kryteria i mogą je także wykorzystywać w dalszym awansie zawodowym.
Przewodniczący Komitetu Standardów Kwalifikacyjnych ZBP podkreślił, że w ramach występującej restrukturyzacji zatrudnienia w bankach, wygrywają Ci pożądani pracownicy, którzy mają potwierdzone kompetencje, że znają się na bankowości i rozumieją procesy funkcjonowania rynku bankowego.
Jeszcze raz wszystkim certyfikowanym Bankowcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy kolejnych pracowników sektora bankowego do uzyskiwania Certyfikatów ZBP!
Co warto wiedzieć o Systemie Standardów Kwalifikacyjnych?
System Standardów Kwalifikacyjnych to system stopni zawodowych w bankowości, powstały z inicjatywny Banków i Uczelni oraz ZBP, służący stałemu podnoszeniu kwalifikacji pracowników sektora finansowego. Instytucje finansowe mogą wykorzystać System Standardów m.in. jako przydatne narzędzie do poprawy jakości obsługi klientów w oferowaniu produktów i usług finansowych poprzez wykorzystanie certyfikacji w polityce szkoleń i rozwoju pracowników.
Zapraszamy pracowników sektora bankowego do uzyskania w języku angielskim Europejskiego Certyfikatu Bankowca EFCB 3E, więcej informacji pod linkami:
https://szkolenia.wib.org.pl/egzamin-ecb-efcb-3e/ oraz https://www.zbp.pl/datyegzaminow
W zakresie certyfikacji dot. stopni Menedżera / Senior Menedżera ds. Zarządzania Procesami i Jakością, zapraszamy na stronę www.certyfikacjaprocesowa.pl
Więcej informacji nt. programów rozwojowych i egzaminów certyfikacyjnych, organizowanych zgodnie z potrzebami banków, udzieli p. Wojciech Golicz, doradca zarządu ZBP, koordynujący proces certyfikacji ZBP w Systemie Standardów, adres e-mail wojciech.golicz@zbp.pl
Zapraszamy także do wypełnienia formularza kontaktowego dostępnego pod linkiem https://zbp.pl/certyfikatyZBP_v2/index.php