Rentowności PL10Y spadały po decyzji EBC, pomimo wzrostów dochodowości DE10Y

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

soszynski.konrad.pko.bp.01.260x400Czwartek upłynął pod znakiem czekania na konferencję i decyzję EBC. Zgodnie z oczekiwaniami EBC zredukował główną stopę procentową o 15 pb. do 0,10% i sprowadził stopę depozytową do poziomu -0,10%. Tym co zaskoczyło rynki była zapowiedź uruchomienia szerokiej gamy instrumentów, które europejskie władze monetarne zamierzają użyć by wesprzeć wzrost. Instrumenty te to wstrzymanie sterylizacji SMP, program dedykowanego refinansowania kredytów dla gospodarstw domowych (z wyłączeniem kredytów hipotecznych) i przedsiębiorstw na poziomie 400 mld EUR oraz przedłużenie okresu prowadzenia operacji MRO i LTRO do grudnia 2016 roku. W reakcji na to doszło do przeceny amerykańskich (rentowność +1 pb.) i niemieckich (rentowność +3 pb.) obligacji w długim końcu krzywej oraz stabilizacji w środku i krótkim końcu. Ruchowi temu towarzyszył spadek rentowności 10Y obligacji włoskich i hiszpańskich rzędu 5 pb.

Krajowy rynek stopy procentowej zareagował na decyzję EBC spadkami dochodowości rzędu 3-5 pb. w długim i krótkim końcu krzywej oraz rzędu 8 pb. w środku. Ruchy na krzywej IRS były na zbliżonym poziomie. W trakcie handlu miało miejsce obniżenie stawek FRA, przy czym w segmencie FRA4X7-FRA9X12 było ono przejściowe. Trwalszy i silniejszy ruch miał miejsce w segmencie FRA12X15-FRA21X24, gdzie stawki obniżyły się o 4-7 pb.

W piątek spodziewamy się utrzymania wycen na wysokich poziomach, sprzyjać temu powinna publikacja danych z rynku pracy w USA, gdzie spodziewamy się lekkiego negatywnego rozczarowania. Ponadto cały czas oczekujemy gry pod spodziewane niskie odczyty inflacji za maj w kraju oraz pod niesatysfakcjonującą podaż długu w miesiącach wakacyjnych. Sprzyjać presji na utrzymanie krzywej dochodowości naszego długu na obecnym lub nieco niższym poziomie powinny cały czas wysokie spready polskich obligacji ponad obligacje włoskie (70 pb.) i hiszpańskie (80 pb.).

W dłuższym horyzoncie krzywą w dół spychać powinny gorsze dane dotyczące popytu wewnętrznego. Wskazują na to opublikowane wczoraj informacje o sprzedaży detalicznej w Polsce. Według Eurostatu wrosła ona o 0,6% r/r WDA i spadła o 0,6% m/m WDA i SA. Dane Eurostatu (mniej podatne na efekty związane ze zmianami strukturalnymi w polskim handlu), pokazują, że sprzedaż detaliczna w kraju spadła obecnie poniżej lokalnych szczytów z przełomu II i III kw. zeszłego roku. Takie zachowanie tego wskaźnika powinno pomagać utrzymaniu dalszej presji na przybliżenie obniżek stóp (niższych wycen najbliższych kontraktów FRA) oraz utrzymania krzywej IRS na obecnym poziomie przez dłuższy czas.

140606.pko.proc.01.400x

140606.pko.proc.02.450x

140606.pko.proc.03.400x

Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski