KNF o restrukturyzacji Getin Noble Banku: bezpieczeństwo depozytów i zachowana ciągłość obsługi klientów
Bankowy Fundusz Gwarancyjny podał w piątek, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych.
Transakcja ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa depozytów i zachowanie ciągłości obsługi klientów.
„Stanowi rozwiązanie pozwalające uniknąć negatywnych skutków upadłości Getin Noble Banku, która w przypadku niewdrożenia przymusowej restrukturyzacji byłaby nieunikniona i którą odczuliby klienci tego banku, a także cały sektor bankowy w Polsce” – napisano w komunikacie KNF.
KNF: Getin Noble Bank był zagrożony upadłością
Według KNF trudna sytuacja ekonomiczno-finansowa Getin Noble Banku była powszechnie znana. W kwartalnym raporcie okresowym poinformował inwestorów o przekazaniu do KNF informacji o zagrożeniu upadłością.
„Getin Noble Bank, na skutek agresywnego modelu biznesowego realizowanego przez wiele lat, bez dostarczenia ze strony podmiotu dominującego odpowiedniego wsparcia kapitałowego, znalazł się w bardzo złej sytuacji ekonomiczno-finansowej i był zagrożony upadłością, a dostępne działania nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego oraz działania samego Banku nie pozwalały na usunięcie tego zagrożenia we właściwym czasie” – napisano w komunikacie.
„Komisja oraz Urząd KNF od dłuższego czasu prowadziły intensywne działania nadzorcze mające na celu pełne i szczegółowe wyeksplorowanie wszystkich możliwych ścieżek mogących doprowadzić do poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej GNB” – dodano.
KNF: Leszek Czarnecki odmówił dokapitalizowania Getin Noble Banku
W ocenie KNF kluczowe z punktu widzenia uzupełnienia głębokich niedoborów kapitałowych tego banku i podniesienia jego wskaźników wypłacalności do odpowiednich poziomów regulacyjnych było dokapitalizowanie banku przez jego wiodącego akcjonariusza Leszka Czarneckiego, który jednak takiego dokapitalizowania odmówił.
„Pan Leszek Czarnecki był zobowiązany do takiego dokapitalizowania w ramach złożonego przez niego w 2011 roku wobec KNF stosownego zobowiązania inwestorskiego, z którego się jednak nie wywiązał. W dniu 28 września 2022 r. KNF nałożyła na pana Leszka Czarneckiego karę pieniężną w wysokości 20 mln złotych za niedochowanie przez Leszka Czarneckiego zobowiązania inwestorskiego” – napisano w komunikacie.
BFG informował, że przymusowa restrukturyzacja pozwala ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 39,5 mld zł, łącznie z 3,5 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości.