Wyższe stopy, mniejsze PKB, więcej bankructw firm i niewypłacalnych obywateli?
Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. Zastanawia się ile jeszcze są w stanie wytrzymać kredytobiorcy i kiedy RPP przerwie cykl podwyżek, które niewiele dadzą – jeśli nadal rząd będzie podejmował decyzje, które osłabiają wpływ działania stóp.
Kto będzie niewypłacalny?
Ekspert wylicza, że przy obecnej stopie procentowej i średnim kredycie hipotecznym na 300 tys. zł zaciągniętym na 30 lat, kredytobiorca musi zapłacić ratę o blisko 75% wyższą niż jeszcze we wrześniu 2021 r.
Jego zdaniem wielu obywateli, w tym przedsiębiorców już w wkrótce będzie niewypłacalnych.
Czytaj także: Stopy procentowe znowu w górę, RPP podniosła je do poziomu najwyższego od 2008 roku
Możliwy spadek PKB?
Tymczasem Tomasz Rzeski, Country Sales Manager Oddziału Inbank w Polsce, nie wyklucza, że w kolejnych kwartałach możemy mieć do czynienia ze spadkiem PKB.
W jego opinii taki scenariusz spowodowałby, że RPP będzie mniej skora do podwyższania stóp procentowych, choć nadal będzie dążyła do opanowania inflacji i podtrzymania kursu złotego.
Zauważa także, że dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej skutkować będzie zarówno podwyższaniem kosztu kredytów, jak i oprocentowania lokat bankowych.
„W tym roku te tendencje będą przebiegać dość dynamicznie, ale w kolejnych latach należy spodziewać się ich stopniowego hamowania” – stwierdza Tomasz Rzeski.
Będą kolejne podwyżki stóp
Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska S.A. są przekonani co do konieczności kolejnych podwyżek stóp procentowych.
W swoim komentarzu po czwartkowej decyzji RPP główny ekonomista banku, Jakub Borowski pisze między innymi:
„Uważamy, że w warunkach podwyższonej premii za ryzyko w związku z wojną w Ukrainie oraz niepewności dotyczącej terminu uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy dalsze znaczące podniesienie stóp procentowych jest niezbędne dla wywołania istotnej aprecjacji kursu złotego koniecznej dla ograniczenia presji inflacyjnej.”
W czwartek, 5 maja Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę stopę referencyjną do 5,25% z 4,50%. Jest to ósma podwyżka z rzędu.
RPP ocenia, że w nadchodzących kwartałach inflacja pozostanie istotnie podwyższona ze względu na dalsze oddziaływanie czynników obecnie podwyższających dynamikę cen, w tym związanych z rosyjską agresją zbrojną przeciw Ukrainie.