Unijny program ratunkowy dla Ukrainy: 330 mln euro pożyczek na zapewnienie dostępu do podstawowych produktów, w tym żywności

Unijny program ratunkowy dla Ukrainy: 330 mln euro pożyczek na zapewnienie dostępu do podstawowych produktów, w tym żywności
Fot. stock.adobe com/Pavlo Vakhrushev
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska zaproponowała w środę uruchomienie programu, w ramach którego Ukraina będzie mogła dostać 330 mln euro w formie pożyczek na zapewnienie dostępu do podstawowych produktów, w tym żywności. KE wyraziła też gotowość do powołania m.in. zespołu negocjacyjnego w celu wspólnych zakupów gazu na poziomie unijnym.

Na konferencji prasowej wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zaznaczył, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę ceny wielu produktów spożywczych rosną w bardzo szybkim tempie. Dodał, że konieczne są więc działania, zwłaszcza te skoncentrowane na Ukrainie, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.

Dlatego właśnie zaproponowaliśmy unijny program ratunkowy dla Ukrainy – 330 milionów euro w pożyczkach, które pomogą zapewnić Ukraińcom dostęp do podstawowych produktów i usług, w tym żywności.

– poinformował. Jak dodał, wydaje się, że Rosja celowo niszczy zapasy żywności i innych dóbr w tym kraju.

Polska jest gotowa dostarczyć paliwo ukraińskim rolnikom

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przekazał natomiast, że w związku z zasiewami Ukraina potrzebuje dużych zapasów paliwa. „Polska jest gotowa dostarczyć to paliwo ukraińskim rolnikom” – powiedział. Dodał, że UE zgłosiła z kolei gotowość do pokrycia kosztów transportu.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Dombrovskis poinformował również, że KE chce zaproponować przepisy, zgodnie z którymi państwa członkowskie będą musiały zapewnić, by do 1 listopada br. ich magazyny gazu były zapełnione w 80 proc., a w latach następnych – w 90 proc.

„Komisja jest również gotowa do tego, by stworzyć grupę roboczą oraz wspólny zespół negocjacyjny wraz z państwami członkowskimi w celu wspólnych zakupów gazu na poziomie unijnym” – powiedział. Jak dodał, chodzi o zapewnienie korzystnych cen oraz bezpieczeństwo przepływu tego surowca.

Oczekuje się, że energetyka i zakupy gazu będą jednymi z najważniejszych tematów omawianych podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej 24-25 marca.

Źródło: PAP BIZNES