Tydzień obfitujący w informacje
W zeszłym tygodniu rynki spoglądały na wiadomości płynące zza oceanu, gdyż sytuacja w USA nadal wydaje się być napięta. Zamknięcie rządu pozostało głównym tematem, natomiast dane gospodarcze opublikowane w kraju przeszły bez echa.
Publikacje ze strefy euro zostały mocno ograniczone przez dane przemysłowe z Niemiec, ale i tak płynność na rynkach walutowych była niewielka. Pod koniec tygodnia nastroje zaczęły się przesuwać na korzyść dolara, gdyż pojawiła się informacja o potencjalnym przełomie w negocjacjach rządowych. Dodatkowo oficjalna nominacja od prezydenta Obamy pomogła uspokoić inwestorów – Janet Yellen została nominowana jako następca obecnie urzędującego Bena Bernanke. Również notatki z posiedzenia FOMC były kolejną kwestią, która spowodowała zyski na krótkich pozycjach dolarowych. W protokole sugerowano, że decydenci mogą zacząć program zawężania polityki QE nawet przed końcem roku. Natomiast na początku tygodnia, płynność handlu może być ograniczona przez oficjalne święta w Kanadzie i Japonii.
Pusty kalendarz ekonomiczny w Polsce, jak słusznie zakładano, nie wpłynął w żaden sposób na naszą walutę. Złoty pozostał pod ogólnym wpływem sentymentu panującego na rynkach zagranicznych. Gdy pojawiła się perspektywa poprawy sytuacji w USA, ogólny sentyment pomógł naszej lokalnej walucie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy dał duże wsparcie walutom Europy Środkowo-Wschodniej publikując swój globalny raport. Komentarze były mniej pozytywne w kontekście globalnego wzrostu w największych gospodarkach, natomiast spora korekta w górę dotyczyła perspektywy wzrostu dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Bieżący tydzień będzie obfitował w informacje. Zapoczątkują go m.in. dane z sektora płac i dotyczące poziomu cen, a wisienką na torcie będą dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz inflacji. Danych zostanie opublikowanych sporo, lecz nie wydaje się aby mogły one wpłynąć na zmianę perspektywy polityki pieniężnej w czwartym kwartale. Bank centralny wyraził się bardzo jasno, gdy zaznaczył że zamierza utrzymać swoją politykę bez większych zmian do końca roku. Z drugiej strony, jeśli szersze nastroje na rynku okażą się pozytywne, a problemy rządu USA zostaną rozwiązane nawet tymczasowo, to złoty może zyskiwać.
Agnieszka Durlej,
Client Group Manager,
Western Union Business Solutions Polska