System SEPA pomoże inwestować na rynkach zagranicznych
Wdrożenie przez kraje Unii Europejskiej systemu SEPA pomoże nie tylko zdynamizować wymianę handlową na terenie całej Wspólnoty. Ujednolicone procedury finansowe to również kolejny krok na drodze do integracji rynków europejskich i dodatkowy bodziec dla krajów znajdujących się w strefie euro oraz tych, które rozważają wprowadzenie wspólnej waluty.
Finansowe transakcje międzynarodowe kojarzą nam się z formalnymi zawiłościami i dodatkowymi opłatami. Przedsiębiorcy często rezygnują ze współpracy z kontrahentami działającymi na innych rynkach europejskich z powodu gąszczu przepisów prawnych, co w skali mikro może oznaczać mniejsze przychody firmy, a w skali makro – ograniczony rozwój gospodarczy kraju. W celu przeciwdziałania tej tendencji banki europejskie zawarły porozumienie, którego celem jest stworzenie prostszego i mniej kosztownego systemu przelewów międzynarodowych, realizowanych na terenie państw zjednoczonej Europy. Efektem tego porozumienia jest powstanie systemu Single Euro Payments Area (SEPA). Celem projektu jest ułatwienie, przyśpieszenie i zmniejszenie kosztów dokonywania płatności w euro.
Autorzy projektu SEPA podkreślą, że jego celem jest nie tylko zwiększenie wydajności przetwarzania płatności w euro pomiędzy różnymi krajami. To także projekt, który ma na celu harmonizację i restrukturyzację całego systemu płatności w Europie. Polega on przede wszystkim na standaryzacji wielu różnych formatów, kodów i numerów identyfikacyjnych po to, aby przeciętny europejski przedsiębiorca nie musiał uzależniać powodzenia swojego biznesu od znajomości skomplikowanych przepisów, właściwych dla danego państwa.
Świadomość korzyści płynących z zastosowania systemu SEPA jest wciąż niska. Być może wynika to z obaw przed przejściem do systemu SEPA, które wydaje się być bardzo skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Jeśli dany przedsiębiorca używa systemu informatycznego wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem, powinien sprawdzić, czy producent oferuje przejście do SEPA. Aktualizacja systemu do zarządzania finansami firmy powinna przebiec niepostrzeżenie, natomiast wygoda jaką oferuje SEPA na pewno zostanie doceniona, gdyż działania wykonywane dotychczas manualnie zostaną zautomatyzowane.
Z uniwersalnego systemu korzysta coraz więcej polskich przedsiębiorców, którzy mają do niego ułatwiony dostęp za pomocą produktów takich jak Exact Globe Next, który, dzięki najnowszej aktualizacji, umożliwia zorganizowanie wszystkich procesów biznesowych na jednej platformie oraz konsolidację strumieni informacyjnych w celu zwiększenia ich wydajności.
Korzystanie z systemu nie jest jeszcze obowiązkowe, ale banki mają świadomość, że takie ujednolicenie jest przyszłością europejskiego systemu finansów i podejmują kroki w celu coraz szerszego zastosowania tego narzędzia. Wymaga to wprawdzie od banków pewnych nakładów finansów, ale eksperci przekonują, że w dłuższej perspektywie zastosowanie SEPA przyniesie im oraz ich klientom nieporównywalnie większe korzyści.
Wspólne działanie w obliczu wyzwań stawianych przez liczne procedury finansowe, szczególnie w dobie kryzysu ekonomicznego jest logicznym krokiem ku dostarczeniu obywatelom Europy produktu, który ułatwi ich codzienne pracę związaną z zarządzaniem przedsiębiorstwem. To także znaczące ułatwienie dla administracji i krok w postępującej integracji europejskiej. Usprawnienia systemu płatniczego wspierają partnerskie relacje między krajami uczestniczącymi w SEPA oraz wspomagają rozwój gospodarczy Starego Kontynentu.
Magdalena Jurga,
Exact Software Poland