Zmiany w Banku BNP Paribas: Józef Wancer Honorowym Przewodniczącym Rady Nadzorczej
– Ja i cały zarząd banku zawsze mogliśmy liczyć zarówno na cenne rady Józefa i chęć do szczerej dyskusji, jak i stawianie nam wysokiej poprzeczki i inspirowanie nas do działania. To się nie zmieni wraz z objęciem przez niego nowej funkcji. Dalej będzie wnosił do naszej pracy doświadczenie nestora polskiej bankowości, człowieka który wprowadził bank do czołówki największych instytucji finansowych w kraju. Wciąż będziemy mogli czerpać z jego ogromnej wiedzy i brać za wzór bliskie mu idee bankowości humanistycznej, która w centrum uwagi zawsze stawia człowieka – zarówno Klienta jak i pracownika. To dla nas bezcenne – mówi Przemek Gdański, Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A.
Józef Wancer jest związany z bankiem od września 2013 r.
Józef Wancer jest związany z bankiem od września 2013 r., kiedy objął funkcję Prezesa Zarządu Banku BGŻ, należącego wówczas do holenderskiego Rabobanku. W okresie tym Rabobank prowadził proces sprzedaży większościowego pakietu akcji, następnie Zarząd banku pod przewodnictwem Józefa Wancera przygotował proces połączenia z Rabobank Polska oraz z BNP Paribas. Józef Wancer kierował bankiem do końca sierpnia 2015 r., we wrześniu 2015 r. objął stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska.
Czytaj także: BNP Paribas Bank Polska: 164 mln zł zysku netto w I kwartale; nie ma decyzji o uruchomieniu programu ugód ws. kredytów frankowych >>>
– Kiedy Grupa BNP Paribas zdecydowała się na kolejny kluczowy krok w rozwoju działalności w Polsce przejmując Bank BGŻ, nie było w kraju nikogo, kto miałby takie doświadczenie, jak Józef. Niemniej istotne były też jego unikalne umiejętności przywódcze i charyzma lidera. Potrafił i wciąż potrafi doskonale dobierać współpracowników i rozwijać ich talenty. Jako Przewodniczący Rady Nadzorczej BGŻ BNP Paribas a później BNP Paribas Bank Polska, Józef odegrał kluczową rolę w budowaniu nowej pozycji naszego banku w Polsce. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za jego niezmienne zaangażowanie na rzecz banku i Klientów – wspomina Jean Lemierre, Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy BNP Paribas.
Doświadczenie zawodowe
Zanim Józef Wancer zaczął budować dzisiejszy Bank BNP Paribas, przebył wyjątkowo długą i niełatwą drogę. Urodził się w sowieckim łagrze. W wieku kilku lat wrócił wraz z rodziną do Polski, a po maturze wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Pracował fizycznie, jednocześnie ucząc się języka i studiując. Umiejętność wyznaczania sobie celów i konsekwencja zaprocentowały. Po ukończeniu ekonomii w City College Uniwersytetu Nowojorskiego Józef Wancer przez blisko 25 lat pracował w Citibanku awansując na stanowisko wiceprezesa oraz obejmując stanowiska kierownicze, m.in. w filiach tego banku w Japonii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Francji. Na początku lat 90 powrócił do Polski, aby wspierać budowę polskiego sektora finansowego. Uczestniczył w tworzeniu Citibanku w Warszawie, a w 1992 r. organizował Bank Rolno-Przemysłowy. Przez cztery lata (1991-1994) był członkiem Rady Nadzorczej Powszechnego Banku Kredytowego (PBK). W latach 1995-2000 był wiceprezesem, a potem prezesem Zarządu Raiffeisen Centrobank w Warszawie. W latach 2000-2010 był prezesem Banku BPH. Od 2010 do 2013 roku pracował jako doradca Zarządu Deloitte w Polsce, a od 2011 do 2013 roku zasiadał w Radzie Nadzorczej Alior Banku.
Zaangażowanie społeczne
Józef Wancer wiele czasu i energii poświęca również na zaangażowanie społeczne. Pełni funkcje członka Rady i Przewodniczącego Komisji Finansowej Fundacji Auschwitz-Birkenau, członka Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i członka Rady Głównej Business Centre Club. Odpowiedzialność i wrażliwość na potrzeby innych to postawy, które zaszczepił również w Banku BNP Paribas, wywierając ogromny wpływ na kształtowanie otwartej i inkluzywnej kultury organizacyjnej, w której każdy może liczyć na wsparcie i równe możliwości realizowania swoich ambicji zawodowych.
– Dopełnieniem unikalnego, międzynarodowego doświadczenia i zawodowych dokonań Józefa Wancera jest wyjątkowa osobowość. Umiejętność współpracy pomimo różnic zdań czy charakterów, kultura osobista, otwartość na innych ludzi, empatia i odpowiedzialność sprawiają, że Józef kształtował nie tylko strategie banków, ale także całe pokolenia przyszłych liderów – mówi Przemek Gdański.
Za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie bankowości w okresie transformacji Józef Wancer został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta.