Morska energetyka wiatrowa: PGE, Enea i Tauron mają list intencyjny ws. współpracy przy projektach offshore

Morska energetyka wiatrowa: PGE, Enea i Tauron mają list intencyjny ws. współpracy przy projektach offshore
Fot. stock.adobe.com/artjazz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PGE, Enea i Tauron zawarły w poniedziałek list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Grupy chcą powołać spółkę celową, która będzie się ubiegać o nowe koncesje.

List oznacza współpracę trzech naszych grup elektroenergetycznych, które będą realizować projekty w porozumieniu, wspólnie wykorzystując swój potencjał, by szansę – jaką jest morska energetyka wiatrowa – wykorzystać najlepiej jak potrafimy (…).

– powiedział obecny podczas uroczystości wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

„(…) niezwykle pożądane jest, by działać wspólnie zarówno w zakresie lokalizacji tych inwestycji, ale i w zakresie możliwości ich finansowania” – dodał wiceminister.

Powstanie spółka celowa

Jak poinformował, podmioty założą spółkę celową. Dodał, że planowane wydzielenie aktywów wytwórczych opartych o węgiel z trzech grup energetycznych ułatwi finansowanie inwestycji w morską energetykę wiatrową. Jak powiedział, te inwestycje będą biznesowo rentowne.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, wyjaśnił, że spółka celowa będzie aplikować o nowe koncesje.

List intencyjny i idea powołania spółki celowej będzie dotyczyć nowych inwestycji, o które będziemy aplikować wspólnie, o prawo do wznoszenia sztucznych wysp na Bałtyku.

– powiedział prezes Dąbrowski, dodając, że spółki będą miały równy udział w nowym podmiocie.

Inwestowanie w offshore na Bałtyku

W ocenie prezesa PGE inwestowanie w offshore na Bałtyku to jeden z najważniejszych projektów dla polskich spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa.

„To ogromna szansa dla nas, by skutecznie przeprowadzić transformację. (…) Naszym zadaniem jest, by jak najwięcej korzyści uzyskały polskie firmy i polska gospodarka, realizując te wielkie inwestycje. Mówimy o skali 140-150 mld zł, by wybudować 11 GW mocy” – powiedział Dąbrowski.

Produkcja energii z farm morskich

Jak poinformował prezes PGE, produkcja energii z farm morskich, które spółki zamierzają razem realizować, mogłaby się rozpocząć w drugiej połowie lat 30-tych.

PGE jest najbardziej zaawansowana ze spółek SP w realizacji projektów offshore. Spółka obecnie realizuje trzy projekty o łącznej mocy ok. 3,5 GW.

Jak poinformował Dąbrowski, na końcowym etapie są negocjacje PGE dotyczące partnerstwa z duńskim Orsted dla dwóch z tych projektów.

Czytaj także: Energia z morskich źródeł odnawialnych: KE przedstawiła strategię; koszt inwestycji: 800 mld euro >>>

Enea prowadziła w ubiegłym roku negocjacje z hiszpańską Iberdrolą. We wrześniu zdecydowano jednak o zakończeniu prowadzonych na zasadzie wyłączności rozmów i odstąpiono od sporządzania dokumentu term sheet. Enea informowała wtedy, że nadal bada możliwości rozwoju w tym obszarze.

Enea chce zaostrzyć kurs w kierunku zeroemisyjnym

Prezes Enei Paweł Szczeszek poinformował w poniedziałek, że Enea stara się zaostrzyć kurs w kierunku zeroemisyjnym.

„Naszym celem jest stać się zupełnie zieloną jednostką wytwórczą” – powiedział prezes Szczeszek.

Prezes Tauronu Wojciech Ignacok poinformował, że offshore to przyszłość dla grupy Tauron.

„Chcemy wykorzystać kompetencje wszystkich spółek, a transformacja dotycząca wydzielenia aktywów węglowych z naszych zasobów pozwoli nam, by wspólnie zrealizować to szybciej i taniej” – powiedział prezes Ignacok.

Pod koniec 2020 r. Tauron podpisał porozumienie o współpracy w zakresie offshore ze spółką należącą do koncernów: EDP Renovaveis i Engie. 

Źródło: PAP BIZNES