Koniec recesji w Japonii

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.a.150xŚroda rozpoczęła się od publikacji wartości indeksu PMI w Japonii, który przekroczył w lipcu kluczową wartość 50 pkt i wyniósł 50.7 pkt. W oczekiwaniu na popołudniowe informacje zza Oceanu, pierwsza część dnia została zdominowana przez wiadomości płynące ze Starego Kontynentu. Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w czerwcu o -1.5% m/m i -2.8% r/r.

Zgodna z przewidywaniami analityków okazała się wysokość tamtejszej stopy bezrobocia, która wyniosła 6.8%. Dla inwestorów pokładających zaufanie w europejskiej walucie istotne były również informacje z rynku pracy w Eurostrefie, gdzie poziom bezrobocia wyniósł 12.1%. Popołudniu uwagę ekonomistów przyciągnęły informacje napływające z USA. Dynamika zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym ADP wzrosła w lipcu do 200K, natomiast PKB w II kwartale wyniosło 1.7% k/k. Dzień zakończyło posiedzenie FOMC. Po raz kolejny Fed uniknął udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na pytanie odnośnie terminu rozpoczęcia ograniczenia QE3. Zdaniem Komitetu, amerykańska gospodarka w pierwszym półroczu rozwijała się w zbyt wolnym tempie. Co prawda Fed zauważył w ostatnim czasie pod tym względem poprawę, podkreślił jednak konieczność utrzymania dotychczasowego programu skupu obligacji, a także niskich stóp procentowych.

Nad ranem napłynęły dane o przemysłowym PMI w Australii i Chinach. Wartość tego samego wskaźnika opublikują również sąsiedzi zza Odry (prognoza 50.3), a także Wielka Brytania (prognoza 52.9). Następnie BoE oraz ECB poinformują o poziomach  stóp procentowych. Większość ekspertów spodziewa się ich utrzymania.

dr Maciej Jędrzejak
Saxo Bank