Jutro wielki dzień dla Węgier?
Już jutro, tj. 20 czerwca możemy być świadkami zakończenia procedury nadmiernego deficytu w odniesieniu do pięciu państw Unii Europejskiej, w tym Węgier. Po decyzji ministrów finansów UE, proces, który rozpoczął się w 2004 r., może wreszcie zostać zakończony. Oczekuje się, iż Komisja Europejska weźmie pod uwagę dostosowania fiskalne, które udało się wprowadzić. Ich efektem jest obniżenie deficytu budżetowego poniżej progu 3%, do 2,7% w 2013 r. i 2,9% w 2014 r.
Oczekuje się, iż czwartkowe spotkanie Ecofin zakończy procedurę nadmiernego deficytu. Na jutro przypada bowiem dzień ogłoszenia szczegółowych danych węgierskiego budżetu. Na podstawie wstępnych informacji rynek oczekuje, iż rząd ogłosi deficyt w wysokości 30,8 mld HUF (106 mln EUR) za maj. Na te wyliczenie składa się 59,8 mld HUF (205 mln EUR) deficytu budżetu państwa oraz 6,1 mld HUF nadwyżki funduszy pozabudżetowych i 22,9 mld HUF (78,7 mln EUR) nadwyżki w funduszach ubezpieczeń społecznych.
W tym roku inwestorzy przeważają Węgierskie akcje w portfelu rynków rozwijających się. Inwestorzy oczekiwali bowiem poprawy sytuacji budżetowej. Od początku roku w ujęciu dolarowym ceny węgierskich akcji rosły najbardziej wśród indeksów narodowych MSCI dotyczących rynków wschodzących. Do końca zeszłego tygodnia Węgry, które jako jedyne zanotowały dwucyfrowy wzrost, zdecydowanie wyprzedzały rynki azjatyckie: Malezję, Indonezję, Filipiny i Tajlandię. Warto nadmienić również, iż razem z Węgrami były to jedyne indeksy MSCI krajów rozwijających się, które rosły w tym roku.
Niestety posunięcia rządu nie pozwalają węgierskim papierom wejść w trwały trend wzrostowy. W poniedziałek rząd nieoczekiwanie ogłosił podniesienie podatków, celem dalszej stabilizacji sytuacji budżetowej. Nowe przepisy podatkowe obejmują na przykład podwyżkę opłat transakcyjnych od 0,3% do 0,6% bez górnego limitu nominalnego, 6% składkę zdrowotną, która będzie stosowana od dochodów odsetkowych czy też opodatkowanie przedsiębiorstw telekomunikacyjnych. Dodatkowo wprowadza się nowy podatek od wydobycia. Większość z nowych obciążeń może być wprowadzona już od sierpnia tego roku. Minister gospodarki krajowej Mihály Varga zapowiedział, iż rząd zamierza przejąć 612 mld HUF długu od samorządów, które zaciągnęły pożyczki w prywatnych bankach. Dodatkowo zostanie nałożony dodatkowy superpodatek, który zmniejszy koszty zadłużenia o 7%. Według Narodowego Ministerstwa Gospodarki, nowe pobory mogą poprawić sytuację budżetową o kolejne 100 mld forintów.
Główny indeks BUX nie jest w stanie przełamać strefy 19500-20000 pkt. Po doniesieniach o podwyżce podatków na rynku doświadczyliśmy wyprzedaży. Pod dużą presją sprzedażową były OTP Bank i Magyar Telekom, spadając od poniedziałku odpowiednio o -2,96% i 1,08%.
Kurs EUR/HUF odbił się od poziomu 290, ustanawiając wyższe lokalne dno, niż poprzedni dołek z 28 maja. Rynki spodziewają się dalszej redukcji stóp procentowych, co może skutkować kontynuacją trendu osłabienia się forinta. W przypadku dalszych wzrostów, warto zwrócić uwagę na zachowanie kursu w okolicach 297 forintów za euro. Cennym wsparciem jest obecnie kurs 290.
Benjamin Lanczos
specjalista rynku CFD i Forex
City Index