KGHM rozpoczyna inwestycje w budowę farm fotowoltaicznych
O rozpoczęciu pierwszej z cyklu inwestycji w budowę farm fotowoltaicznych poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej w Hucie Miedzi Legnica prezes KGHM Marcin Chludziński.
„Tu niebawem zacznie się pierwsza z większych inwestycji, jeśli chodzi o energię z fotowoltaiki. Farma o mocy około 3 MW będzie realizowana przez należącą do KGHM spółkę ZANAM” – powiedział prezes. Chludziński dodał, że energia produkowana na famie będzie używana przez zakłady KGHM.
Transformacja energetyczna
Prezes podkreślił, że transformacja energetyczna, niezależność energetyczna, zielona energia i tańsza energia to kluczowy wątek w rozwoju branży miedziowej w Europie. „To też kluczowy wątek w rozwoju naszej firmy i zmiany w podejściu do zaopatrywania KGHM w energię” – mówił.
Chludziński poinformował, że farmy fotowoltaiczne powstaną również w okolicach Huty Głogów i Lubina.
Czytaj także: Fotowoltaika rośnie w Polsce szybciej niż zakładano >>>
Prezes podkreślił, że dla KGHM energia, po pracy, jest kluczowym czynnikiem produkcji.
„Zużywamy każdego roku 2,8 TWh prądu; 25 proc. w tej chwili pochodzi z naszych źródeł; (…) chcemy przy tym zwiększać naszą produkcję energii” – mówił Chludziński.
Dodał, że zgodnie z założeniami do 2030 r. KGHM chce zaspokajać 50 proc. zapotrzebowania na energię z własnych źródeł. „Część energii będzie pochodzić z fotowoltaiki, ale też z elektrowni wiatrowych. To się wpisuje w trend zielonej miedzi, czyli produkcji miedzi w oparciu o ekologiczne czynniki produkcji” – mówił.
Inwestycje w fotowoltaikę oraz inne zielone źródła energii
Chudziński podkreślił, że inwestycje w fotowoltaikę oraz inne zielone źródła energii to „kroki niezbędne”. „To są też kroki, które wpisują się w politykę rządu, i to są kroki, które przyniosą realne pieniądze i oszczędności dla całego KGHM” – powiedział.
Farmy fotowoltaiczne powstaną na gruntach należących do KGHM – to łącznie ponad 200 ha. Mają powstać trzy elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 13 MW. Oprócz Huty Miedzi Legnica, inwestycje planowane są przy Hucie Miedzi Głogów oraz na terenie Zakładu Hydrotechnicznego w miejscowości Obora koło Lubina.