Zmiany w refundacji leków mogą doprowadzić do braków wielu medykamentów w Polsce
W liście do prezydenta pracodawcy napisali, że z szacunkiem przyjęli inicjatywę utworzenia Funduszu Medycznego. „Zawsze podkreślamy, że bezpieczeństwo zdrowotne naszego kraju jest dla nas najważniejsze, a jako krajowi producenci leków gwarantujemy mieszkańcom Polski bezpieczeństwo lekowe. Uwidocznił to szczególnie czas pandemii, kiedy każdy kraj mógł bazować tylko na rodzimych producentach leków. Firmy krajowe, zarówno polskie jak i zagraniczne, które w Polsce wytwarzają leki stanęły na wysokości zadania i zapewniły dostęp do leczenia także w okresie pandemii.
Czytaj także: Czy od 1 lipca dostawa leków do aptek jest zagrożona?
Niepokoi ich natomiast ingerencja zapisów projektu ustawy
o Funduszu Medycznym w przebieg procesu refundacyjnego. „Prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej trwają od kilku lat, bo wprowadzenie zmian w tym zakresie wymaga szerokich konsultacji z wszystkimi interesariuszami. Kształt tych przepisów decyduje bowiem o dostępie do farmakoterapii wszystkich Polaków. Uważamy, że zmiany w zakresie refundacji leków nie powinny być wprowadzane inną ustawą, która realizuje odrębne cele. Zaproponowane w projekcie ustawy o Funduszu Medycznym zapisy dotyczące m.in. negocjacji cen i Komisji Ekonomicznej, mogą doprowadzić do braków leków w Polsce – czytamy w liście.
– Nowe regulacje uniemożliwiają też ministrowi zdrowia prowadzenie polityki lekowej, za którą ponosi odpowiedzialność. Mając na uwadze możliwe spowolnienie gospodarcze związane z pandemią i jego wpływ na środki Narodowego Funduszu Zdrowia niepokój budzi także możliwość uszczuplenia środków budżetu na refundację leków. Na wydatki opisane w ustawie o Funduszu Medycznym powinny być zapewnione dodatkowe środki poza tymi z budżetu na refundację – mówi Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Krajowi Producenci Leków apelują o wyłączenie z tej cennej inicjatywy, która powołuje Fundusz Medyczny, zapisów regulujących refundację leków.
Aby bezpieczeństwo lekowe zostało zagwarantowane – czytamy w liście – wszystkie akty prawne regulujące finansowanie terapii lekowych, wśród których znajdą się zapisy dotyczące Funduszu Medycznego, powinny zawierać rozwiązania stymulujące zwiększenie produkcji leków w Polsce. Pandemia pokazała, że tylko produkując w kraju niezbędne polskim pacjentom leki i wyroby medyczne możemy mieć pewność, że ich nigdy nie zabraknie, a wykorzystanie środków budżetowych będzie optymalne.
„Dlatego prosimy Pana Prezydenta o włączenie Refundacyjnego Trybu Rozwojowego (RTR) do prac legislacyjnych nad stworzeniem Funduszu Medycznego. Postulat wprowadzenia RTR pojawił się już w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wolę stworzenia mechanizmu premiującego w procesie legislacyjnym firmy produkujące leki w Polsce, potwierdzono w Polityce Lekowej Państwa na lata 2018-2022. Także zatwierdzona przez prezydenta Strategia Bezpieczeństwa Narodowego określa kwestię dostępu Polaków do leków i wyrobów medycznych w kategoriach bezpieczeństwa państwa – napisali Krajowi Producenci Leków i Konfederacja Lewiatan w liście do prezydenta.