Koniunktura w czerwcu oceniana jest mniej negatywnie niż w maju
„W czerwcu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest mniej negatywny niż w maju br. w większości prezentowanych obszarów gospodarki, przy czym obserwuje się wolniejszą
poprawę ocen bieżących („diagnoz”) niż oczekiwań („prognoz”). Jedynie oceny bieżące formułowane przez jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa są mniej korzystne od formułowanych przed miesiącem” – napisano.
W czerwcu 2020 wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (#NSA) kształtuje się na poziomie minus 19,9.https://t.co/nBdII7I7Ju#GUS #statystyki #gospodarka #produkcja #przemysł #przetwórstwo #KoniunkturaGospodarcza #koniunktura pic.twitter.com/nWjoI1Wja0
— GUS (@GUS_STAT) June 22, 2020
Przetwórstwo przemysłowe
W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 19,9, czyli wyższym niż w maju (minus 34,9). Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę firmy produkujące odzież oraz metale, natomiast nieznacznie korzystnie – jako jedyni – producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów farmaceutycznych.
Budownictwo
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 25,9, czyli wyższym niż w maju (minus 38,8). Najgorzej koniunkturę oceniają firmy mikro i małe (do 49 pracujących), najmniej pesymistycznie – firmy duże (250 i więcej pracujących).
Czytaj także: Koniunktura nieco się poprawia, ale firmy raczej czarno widzą przyszłość >>>
Handel hurtowy
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 16,5 i jest mniej negatywny niż przed miesiącem (minus 33,3).
Handel detaliczny
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 25,1. Tak jak w przypadku handlu hurtowego, jest on mniej pesymistyczny niż w maju (minus 43,4) – również w podziale na klasy wielkości i prezentowane branże. Najbardziej niekorzystne oceny w tym zakresie zgłaszają przedstawiciele branży tekstylia, odzież, obuwie.
Transport i gospodarka magazynowa
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 20,4, czyli wyższym niż w maju (minus 39,4).
Zakwaterowanie i gastronomia
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w bieżącym miesiącu na poziomie minus 34,0 wobec minus 60,4 w maju. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 37,4) niż jednostki gastronomiczne (minus 29,5).
Informacja i komunikacja
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 4,3 – wyższym niż przed miesiącem (minus 12,0). Najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki zajmujące się produkcją filmów, nagrań video, programów TV, nagrań dźwiękowych i muzycznych (minus 24,2), natomiast pozytywnie oceniają koniunkturę zajmujący się nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (plus 12,7) oraz telekomunikacją (plus 3,5).
Finanse i ubezpieczenia
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w czerwcu na poziomie minus 7,9 – wyższym od notowanego przed miesiącem (minus 18,8). Zajmujący się finansową działalnością usługową z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych formułują gorsze opinie (minus 15,9) w zakresie koniunktury niż jednostki, których przedmiotem działania są ubezpieczenia, reasekuracja i fundusze emerytalne z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (plus 3,0).