Uchwała Programowa ZBP na lata 2020-2023
We wstępie dokumentu zdefiniowano uwarunkowania w jakich przychodzi działać sektorowi, a w szczególności uwarunkowania makroekonomiczne polskiej gospodarki.
A także zmiany gospodarcze, strukturalne oraz polityczne zachodzące na świecie i w Unii Europejskiej, restrykcyjne i zmieniające się warunki prawne oraz ekonomiczno-regulacyjne, jak również wzrost obciążeń skutkujący spadkiem rentowności, ograniczeniem finansowania gospodarki i jej innowacyjności, czy nowe podejście do prowadzenia polityki gospodarczej w krajach Unii Europejskiej, w tym zwłaszcza w obszarze zrównoważonego rozwoju i projektów ekologicznych.
Walne Zgromadzenie Związku Banków Polskich, uwzględniając kierunki rozwoju banków, określiło na nową kadencję cele strategiczne samorządu bankowego.
W tej liczbie: racjonalizację oraz poprawę otoczenia ekonomicznego i prawnego funkcjonowania banków, a także wspieranie działań zapewniających ich aktywny udział w finansowaniu wzrostu gospodarczego, bezpieczeństwo, w tym cyberbezpieczeństwo banków oraz ich klientów.
Celami strategicznymi są też: aktywny udział w kształtowaniu regulacji na poziomie Unii Europejskiej, rozbudowa infrastruktury oraz przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu, wreszcie wspieranie gospodarki krajowej w procesie przeciwdziałania skutkom rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
Szczegółowe zadania w ramach przyjętej strategii odwołują się do pięciu obszarów działania Izby, a mianowicie; prawno-regulacyjnego, ekspercko-systemowego i edukacyjnego, wizerunkowego i relacji z klientami, infrastruktury sektora bankowego i statutowej działalności gospodarczej oraz sfery organizacyjnej.
Jednocześnie Walne Zgromadzenie zaapelowało do wszystkich banków – członków ZBP o aktywne zaangażowanie na rzecz realizacji strategii opisanej w przyjętym dokumencie, który wszedł w życie w momencie jego uchwalenia.