Banki dzielą się ryzykiem w faktoringu
To kolejny krok do rozszerzania współpracy pomiędzy bankami w Polsce i wypełniania luki w systemie finansowym, na którym skorzystają przedsiębiorcy.
Coraz większe zainteresowanie faktoringiem
Zainteresowanie faktoringiem jest coraz większe. W 2017 roku liczba klientów korzystających z faktoringu wynosiła nieco ponad 9 tysięcy. Dziś jest ich już ponad 16 tysięcy. W związku z coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców tą formą finansowania banki i faktorzy ściśle współpracują poszukując nowych rozwiązań, aby zaproponować wyższe limity faktoringowe swoim klientom. Bank Gospodarstwa Krajowego już po raz drugi we współpracy z Santander Bank Polska i Santander Factoring umożliwił zwiększenie limitu na faktoring odwrotny polskiemu przedsiębiorcy.
– We współpracy z sektorem bankowym kreujemy rozwiązania przynoszące korzyści przedsiębiorcom i wypełniające pewną lukę rynkową. Współdzielenie ryzyka w programach faktoringowych rozszerza współpracę BGK z bankami i instytucjami finansowymi oraz wpisuje się w misję polskiego banku rozwoju. Zapotrzebowanie na takie rozwiązanie w naszej ofercie wyszło bezpośrednio od banków komercyjnych, które postrzegają je jako wsparcie ich rozwoju relacji z klientem. Współdzielenie ryzyka w programie faktoringowym działa na zasadzie linii gwarancyjnej, z której instytucja finansowa, świadcząca usługi faktoringowe, może korzystać w sposób elastyczny, w zależności od zapotrzebowania. BGK przejmuje część ryzyka i gwarantuje firmie faktoringowej wypłatę do 50 proc. środków z przyznanego jej klientom limitu faktoringowego. – komentuje Karol Jakubaszek, menedżer Zespołu Sprzedaży Finansowania Handlu BGK.
Grupa Santander dla swojego klienta poszukiwała możliwości zwiększenia limitu faktoringu odwrotnego. Poszerzając współpracę z BGK przy rozwiązaniach faktoringowych, już po raz drugi obie instytucje udzieliły wsparcia umożliwiającego dostarczenie satysfakcjonującego rozwiązania dla klienta.
– Już po raz drugi udzielamy finansowania dostawców, w którym współdzielimy ryzyko. Po satysfakcjonujących efektach naszego pionierskiego na polskim rynku projektu, ponownie mamy okazję współpracować z BGK i dzięki ich udziałowi w ryzyku zwiększyć limity faktoringowe dla naszego klienta. Jest to rozwiązanie dogodne zarówno dla nas, gdyż współpracujemy z BGK w ramach wspólnie wypracowanego już schematu, jak i dla naszego klienta, ponieważ zachowuje on dotychczasowy, sprawdzony operacyjny model współpracy, pozyskując przy tym istotnie większe limity. Cieszymy się, że możemy wspierać zapotrzebowanie na kapitał obrotowy nie tylko naszych klientów, ale również ich dostawców lub odbiorców, będących często małymi lub średnimi przedsiębiorstwami. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi bankami, czy też instytucjami faktoringowymi w celu tworzenia wspólnych programów faktoringowych dla klientów, gdyż uważamy, że tego typu rozwiązania będą miały bardzo pozytywny wpływ dla rozwoju faktoringu w Polsce oraz pozwolą dostarczać finansowanie i wspierać firmy w rozwoju i osiąganiu sukcesów rynkowych.- komentuje Grzegorz Pojnar, menedżer trade finance w Santander Bank Polska S.A.
– Umowa ta ma dla Santander Factoring szczególne znaczenie. Przede wszystkim dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu spełniamy oczekiwania klienta, co ma bezpośrednie przełożenie na nasze relacje oraz satysfakcję z usługi, a to jest dla nas kluczowe. Umowa ta wyznacza też nowe trendy na rynku faktoringowym pokazując, że faktoring może być rozwiązaniem elastycznym i nowoczesnym. To już nasza druga umowa z gwarancją udzielaną przez BGK i podobnie jak podpisana parę miesięcy temu pierwsza tego typu transakcja faktoringowa, spotkała się z dużym uznaniem ze strony naszego klienta. Nadal pracujemy nad tym, aby tworzyć nowe rozwiązania przyczyniając się do rozwoju branży faktoringowej. – dodała Karolina Kusyk, dyrektor ds. Kluczowych Klientów w Santander Factoring Sp. z o. o.
Korzyści dla każdej ze stron umowy
Rozwiązanie przynosi korzyści każdej ze stron. BGK realizuje swoją misję – pełni rolę podmiotu uzupełniającego sektor bankowy i współpracuje z innymi uczestnikami rynku finansowego. Instytucja finansowa ma możliwość zwiększenia limitów, które może wykorzystać świadcząc usługi faktoringowe i zachowuje przy tym pełną relację z klientem, z którym dotychczas współpracowała. Ponosi też mniejsze ryzyko transakcji. Klient korzystający z faktoringu, po zaangażowaniu się BGK, korzysta natomiast w dalszym ciągu z usługi, którą zna i dopasował do swoich oczekiwań.