Niemcy w recesji, ale z nadwyżką budżetową
Po kilku dniach bez publikacji ważniejszych wiadomości, dziś zarówno w warstwie makroekonomicznej, jak wynikowej, pojawią się silne impulsy. Poznamy grudniową sprzedaż detaliczną w USA, jak również pierwsze informacje na temat aktywności tamtejszego przemysłu w styczniu (Empire State Index).
U nas, zwłaszcza dla złotego i obligacji, ważna będzie grudniowa inflacja. Wedle szacunków ekonomistów ma zmniejszyć się do 2,5%, czyli do celu RPP. Po stronie wynikowej, uwagę przyciągać będzie raport Lennara, jednej z największych firm budowlanych w USA. Rynek nieruchomości był w 2012 r. ważnym kołem zamachowym ożywienia koniunktury w Ameryce, więc dokonania firm z tej branży i ich szacunki odnośnie do koniunktury w tym roku będą miały duże znaczenie.
Ze wstępnych szacunków niemieckiego biura statystycznego wynika, że największa europejska gospodarka odnotowała w IV kwartale 0,5-proc. recesję, a wzrost PKB w całym 2012 r. zwolnił do 0,7% z 3% odnotowanych w 2011 r. Wynik całego roku był nieznacznie słabszy od oczekiwanych przez ekonomistów 0,8%. Inwestycje przedsiębiorstw obniżyły się w 2012 r. o 4,4%, wydatki budowlane spadły o 1,1%, a eksport o 4,1%. Wzrost wydatków rządowych wyniósł 1%, a gospodarstw domowych 0,8%. Niemcy mogły przy tym pochwalić się minimalną nadwyżką budżetową, która wyniosła 0,1% PKB. Bundesbank na rok obecny zakłada stagnację koniunktury w Niemczech. PKB ma podnieść się o 0,4%. Przyspieszenie ma nastąpić dopiero w 2014 r., kiedy PKB wzrósłby o 1,9%.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Wypracowaniu nadwyżki budżetowej w Niemczech towarzyszyło wyraźne osłabienie tempa wzrostu tamtejszej gospodarki
Wciąż nie widać przełomu w zakresie stagnacji cen na brytyjskim rynku mieszkaniowym
<pclass=”art_srodtytul”>Rynki nieruchomości
Najnowszy odczyt indeksu RICS, obrazującego opinie osób profesjonalnie zajmujących się rynkiem nieruchomości odnośnie do cen mieszkań, okazał się najwyższy od 2,5 roku. W grudniu osiągnął poziom zero wobec listopadowych minus 9 pkt. Dodatnie wartości oznaczają, że więcej ankietowanych wskazuje na zwyżkę cen niż ich spadek. Oczekiwania odnośnie do cen w kolejnych 3 miesiącach też się poprawiły. Wskaźnik wzrósł do 1 pkt z minus 5 pkt. Duży skok był udziałem wskaźnika odnoszącego się do oczekiwanej w najbliższych 3 miesiącach sprzedaży mieszkań. Sięgnął 24 pkt wobec 13 pkt miesiąc wcześniej.
Grudniowa sprzedaż mieszkań w Singapurze, będącym jednym z najgorętszych rynków na świecie, podniosła się do 1410 z 1087 w listopadzie. W całym minionym roku było to rekordowe 22,7 tys. Władze próbują schładzać koniunkturę w obawie przed nadmuchaniem spekulacyjnej bańki. W minionym tygodniu wprowadziły 7. rundę obostrzeń dla kupujących.
Od dewelopera
Spółka deweloperska Rogowski Development wprowadziła do oferty sprzedaży mieszkania z III etapu inwestycji Pogodna-Zachodnia, która realizowana jest u zbiegu ulic Zachodniej i Żeromskiego na terenie dzielnicy Nowe Miasto w Białymstoku. W ramach nowego etapu powstanie ok. 125 lokali mieszkalnych o rozkładzie od 1 do 4 pokoi i powierzchni oscylującej między 32,09 a 76,16 m kw. Ceny mieszkań z III etapu pozostających w ofercie sprzedaży kształtują się między 160 tys. – 342 tys. zł brutto. W podziemiach budynku zostanie zlokalizowana hala garażowa, a wewnątrz osiedla znajdzie się ogród dostępny tylko dla mieszkańców.
Zespół analiz
Home Broker