UniCredit wychodzi na prostą dzięki sprzedaży Pekao SA?
Mustier przez wiele lat pracował w Société Générale. Na początku 2011 roku dołączył do UniCredit jako zastępca dyrektora generalnego, odpowiedzialny za pion bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
W czerwcu 2016 roku został wybrany do rady dyrektorów UniCredit, a kilka tygodni później został CEO całej grupy bankowej, mającej wówczas poważne problemy ze złymi kredytami. Sprzedaż udziałów w Pekao SA była jedną z pierwszych decyzji Mustiera.
1,1 mld euro zysku
W III. kwartale 2019 r. zysk netto UniCredit wyniósł 1,1 mld euro i był o ponad 25% wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Był to najlepszy wynik europejskiego banku w II. kwartale 2019 r. i najlepszy wynik UniCredit od dziesięciu lat.
Od wprowadzenia przez CEO programu restrukturyzacji niepracujące kredyty spadły o 50 mld euro i obecnie ich udział wynosi 3,6%. Mustier zapowiedział, że do końca 2019 roku ich poziom spadnie poniżej 10 mld euro.
UniCredit zmniejszył też w ostatnim kwartale swoje udziały w obligacjach rządowych Włoch o 3,6 mld euro w tym kwartale. Po ogłoszeniu wyników akcje UniCredit poszły mocno w górę.
Bank wycofał się w ostatnich trzech latach z niektórych rynków. Obecnie prowadzi działalność w 14 krajach.
Udziały na sprzedaż
W czwartek 7 listopada 2019 r. UniCredit sprzedał 8,4% udziałów w największym banku inwestycyjnym – Mediobanca. O kontrolę nad nim walczy Leonardo Del Vecchio, właściciel firmy, produkującej soczewki okularowe EssilorLuxottica, uważany za najbogatszego Włocha. Ma 4,9% udziałów w Generali i 13% w Mediobanca.
W tym tygodniu zakupił on 2,5% udziałów, sprzedawanych przez UniCredit i spekuluje się, że będzie dążył do połączenia Mediobanca z Generali.
Mustier chciał uniknąć konfliktu z największym udziałowcem i stąd decyzja o pozbyciu się akcji Mediobanca.
Nowe przejęcia?
CEO UniCredit na konferencji prasowej nie wykluczył sprzedaży niektórych banków, które kontroluje, ale także możliwych przejęć.
Przed kilkoma miesiącami media donosiły o przygotowaniach do przejęciu Commerzbanku – drugiego największego banku niemieckiego.
UniCredit kontroluje czwarty największy bank niemiecki HypoVereinsbank, więc przejęcie Commerzbanku mogłoby dać efekt synergii. W czerwcu Reuters donosił, że prace nad przejęciem Commerzbanku zostały wstrzymane.
„Europa potrzebuje większych banków, ale obecnie nie widzę żadnych możliwości dla transakcji M&A” – powiedział Mustier.
W grudniu 2019 r. ogłoszony zostanie nowy, czteroletni plan dalszej restrukturyzacji.