Instalacja fotowoltaiczna – o czym warto wiedzieć
Ważne przy doborze mocy instalacji jest określenie ile prądu zużywamy w domu w ciągu roku. Od tego, przede wszystkim, zależy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej i okres zwrotu inwestycji – zazwyczaj im większa instalacja, tym szybciej się „zwraca”.
Instalację należy tak dobrać, by całkowicie pokrywała zapotrzebowanie gospodarstwa. Nie powinna być też zrobiona na wyrost (za mocna). Za mała moc instalacji to zaledwie symboliczne obniżenie rachunków za prąd. Za duża, z kolei, oznacza wyższe nakłady finansowe na inwestycję i długi okres zwrotu (nadmiar energii zostaje utracony).
Warto jednak pamiętać, że nadwyżka prądu wraca do sieci i można ją później w dużej części wykorzystać.
− Dla instalacji domowych, które przeważnie nie przekraczają mocy 10 kW, wyprodukowane nadwyżki mocy przesłane do sieci np. w miesiącach letnich, mogą być odebrane z sieci w 80 proc.
Oznacza to, że jeśli ktoś oddał do sieci niewykorzystane 100 kWh energii, to w następnym okresie rozliczeniowym, zgodnie z umową z zakładem energetycznym, ale nie dłużej niż przez rok, może odebrać 80 kWh – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ Banku.
Czytaj także: Zamiast ogniw na dachu, okno fotowoltaiczne
Dobór mocy paneli
Przyglądając się fakturom za energię za ostatni rok i upustom za „odsprzedaż” energii, można określić przybliżoną moc paneli fotowoltaicznych potrzebnych dla konkretnego domu.
Policz sam moc paneli PV dla Twojego domu
Ek – ilość zużywanej przez nas rocznie energii [kWh]
- a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
- b – procentowy udział ilości energii oddanej do sieci [%]
- opust – 0,8 za 1 kWh w przypadku instalacji do mocy 10 kW za 1 kWh, 0,7 kWh, w przypadku instalacji o mocy 10 − 50 kW.
- a + b = 100%
- Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]
(źródło: Columbus Energy)
Czytaj także: Mój Prąd: prawie wszystkie wnioski są przyjmowane do programu, ale…
Wydajna produkcja prądu
Przed ostateczną decyzją o montażu paneli należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy – ile mamy dla nich wolnej powierzchni dachu/gruntu i jaka będzie ich ekspozycja względem słońca. Ważny jest tu więc kąt nachylenia połaci dachowej i ew. zacienienia.
W Polsce, duże nasłonecznienie mamy zazwyczaj na Wybrzeżu, Polesiu, Lubelszczyźnie oraz na Zamojszczyźnie. Najwięcej energii zbierzemy latem około godz. 13.00, z kierunku południowego.
Jeśli z braku innych możliwości instalacja miałaby powstać na zachodniej lub północnej części dachu (co nie jest wskazane), jej moc musi być odpowiednio większa, by pokryć zapotrzebowanie domu na prąd. Promienie słoneczne powinny bowiem padać na panele na wprost, by produkować energię najwydajniej.
Domowa elektrownia kosztuje 20 − 40 tys. złotych (bez ceny montażu). Jej żywotność to min. 25 lat, a szacunkowy zwrot z inwestycji w wersji bardzo optymistycznej to 3 − 5 lat, a realnej to 7 − 10 lat.