„Miesięcznik Finansowy BANK” – lipiec 2019
Warto przeczytać:
„Skutecznie nadrabiamy zaległości”
Opinie, obserwacje i plany na rozwój Michała Krupińskiego, prezesa zarządu banku Pekao SA, zwycięzcy w kategorii „Efektywność” Rankingu Banków Miesięcznika Finansowego BANK.
„Bezpieczny ale mało efektywny”
Wywiad z prezesem zarządu banku mBank Hipoteczny Piotrem Cyburtem porusza problemy polskiego rynku kredytów hipotecznych, zwłaszcza w kontekście listów zastawnych oraz pomysłów na pozyskanie kapitału na rzecz rozwoju polskich nieruchomości, a także mieszkalnictwa. Piotr Cyburt jest tegorocznym laureatem nagrody „Wizjoner rynku bankowego” „Miesięcznika Finansowego BANK”.
„To człowiek jest najważniejszy, a nie technologia”
Opinie Piotra Kwiatkowskiego, prezesa zarządu Credit Agricole Bank Polska SA, niezwykle intersujące z punktu widzenia rozwoju i nowych narzędzi do zachowania bezpieczeństwa informatycznego instytucji finansowej oraz jej klientów. To właśnie za podjęcie nieszablonowych rozwiązań w tej dziedzinie Kapituła Rankingu Banków wyróżniła Piotra Kwiatkowskiego tytułem „Innowator rynku bankowego”.
„Unia nie ma przywódcy” / „Trudno powiedzieć, co to znaczy być Europejczykiem”
Ponieważ proces obsadzania stanowisk w UE po eurowyborach nabiera przyśpieszenia polecamy opinie o Wspólnocie autorstwa dr. hab. Marka Migalskiego oraz dr. hab. Pawła Kowala.
„PSD2 zmieni sposób logowania się do banku”
Unijna dyrektywa PSD2 to wyzwanie dla banków nie tylko z powodu RODO, bowiem wymusza na instytucjach finansowych nowe podejście do polityki bezpieczeństwa, o czym informuje w wywiadzie Marcin Fronczak, menedżer Wydziału Bezpieczeństwa Transakcji Elektronicznych w Departamencie Bezpieczeństwa mBanku.
Przejęcie przez KNF nadzoru instytucjonalnego od NBP w roku 2006 od początku budziło wiele kontrowersji, dlatego warto przeczytać artykuł „Większa presja KNF”, który porusza problemy legislacyjne związane z nowymi kompetencjami KNF w dziedzinie kontroli sektora finansowego.
„Młodzi Polacy coraz wcześniej z bankiem na ty”
Bankowcy często narzekają na brak lojalności wobec ich instytucji ze strony pokolenia X,Y,Z, ale warto poznać wyniki badania przygotowanego przez ZBP i Kantar TNS, dotyczące zakładania kont bankowych przez najmłodsze pokolenie Polaków.
„Czy sztuczna inteligencja zastąpi prawników”
Choć wszyscy deklarują otwartość na cyfrową transformację nie wszyscy w bankach podchodzą do tych tendencji z entuzjazmem – chodzi o tę kategorię pracowników, którą mogą lub już zastępują boty i awatary. Ale czy będzie to możliwe w przypadku prawników można przeczytać w artykule Jerzego Ochockiego.
„Niemoralni finansowo” / „W ciągu dekady Polacy potroili swoje zadłużenie”
Polacy coraz częściej się zadłużają w bankach, o czym świadczą liczne raporty PAN-u, BIG InfoMonitor, które podsumowujemy w dwóch artykułach zatytułowanych „Niemoralni finansowo” oraz „W ciągu dekady Polacy potroili swoje zadłużenie”. Ten ostatni jest wynikiem badań Związku Banków Polskich („Monitor bankowy kwiecień 2019).
Nasi rodacy pokochali wyjazdy do Chorwacji, nie tylko z uwagi na ceny, ale przede wszystkim na sympatię Chorwatów do Polaków. I właśnie z powodu letniej kanikuły polecamy artykuł Macieja Kowala.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja
„Miesięcznika Finansowego BANK”
***
Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).
Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata
#MiesięcznikBANK
#NajbliżejBANKowości