Banki ważnym elementem strategicznego systemu bezpieczeństwa państwa
Dla Piotra Kwiatkowskiego, prezesa zarządu Credit Agricole Bank Polska SA oczywiste jest, że sektor bankowy techniczne stanowi część systemu strategicznego bezpieczeństwa państwa.
Natomiast rodzi się pytanie jak te cele strategiczne powinien realizować, czy bank nadal powinien być firmą działająca w celach komercyjnych, a może nie powinien być już firmą komercyjną i realizować cele związane z bezpieczeństwem państwa, a więc realizować cele zbliżone do zadań NBP.
Bank musi gwarantować właścicielom zwrot z zaangażowanego kapitału, zapłacić podatki, ponosić obciążenia związane z utrzymaniem stabilności systemu bankowego i jednocześnie być elementem bezpieczeństwa strategicznego państwa. I jeszcze trzeba na to wszystko zarobić – jest w tym pewien wewnętrzny konflikt – mówi Piotr Kwiatkowski. Do dnia dzisiejszego te wszystkie cele daje się pogodzić, ale koszty działania banków i utrzymania bezpieczeństwa oraz stabilności systemu bankowego stale rosną i powstaje kolejne pytanie jak długo inwestorzy tych banków będą skłonni akceptować istniejąca sytuację.
Na pytanie kto powinien ponosić nakłady na zapewnienie strategicznego bezpieczeństwa w sektorze bankowym prezes Piotr Kwiatkowski stwierdza: Jestem daleki od tego aby twierdzić, że to państwo powinno ponosić opłaty na rzecz banków, czyli żeby zamienić obecną sytuację, w której to banki ponoszą koszty utrzymania bezpieczeństwa sektora. Na pewno jednak potrzebne jest wyważenie tej sytuacji dlatego, że dzisiaj są oczekiwania, że to banki pełnią funkcje związane z bezpieczeństwem państwa i jednocześnie oczekuje się, że to banki będą ponosiły tego koszty.