W Chinach na bazarze zapłacisz za pietruszkę bezgotówkowo
Jak tłumaczy prof. Mirosław Kutyłowski w Chinach w handlu detalicznym powszechnie stosowane są płatności bezgotówkowe przy użyciu telefonu.
Prosto, szybko i tanio
W chińskim rozwiązaniu FinTech tworzy wirtualne konta do przeprowadzania tego typu transakcji. Jedyny wymóg technologiczny wobec sprzedawcy przysłowiowej pietruszki na chińskim bazarze to wystawienie kartki z QR kodem, który identyfikuje danego sprzedawcę.
Osoba robiąca zakupy sczytuje w swoim telefonie QR kod sprzedawcy. Kupujący widzi w telefonie stronę dotyczącą transakcji. Wpisuje kwotę transakcji. Akceptuje w telefonie transakcję. Ta informacja trafia do serwera, który realizuje transakcję, tzn. przelewa odpowiednią kwotę z konta jednego uczestnika transakcji na konto drugiego uczestnika.
Sprzedający dostaje na swój telefon informację o skutecznie przeprowadzonej transakcji. I w tym momencie może wydać opłacony produkt. Cała operacja trwa tylko kilka sekund – zauważa profesor Kutyłowski.
Banki ustępują pola FinTechom
Co ciekawe – w tej operacji nie ma banków. W bankach praktycznie odkładane są kwoty, które pozostają nie wykorzystane w bieżących transakcjach bezgotówkowych.
Tradycyjne banki są miejscem gdzie znajduje się tożsamość uczestników transakcji. Nie można z tej metody płatności korzystać jeśli nie ma się telefonu, konta w banku i…konta w jednym z serwisów społecznościowych – mówi ekspert.
Posiadanie konta w serwisie społecznościowym jest sposobem na uwierzytelnienie danej osoby. To bardzo utrudnia stworzenie fikcyjnej tożsamości.
Nie ma miejsca na oszustwa podatkowe
Prof. Mirosław Kutyłowski wymienia szereg zalet chińskiej metody płatności bezgotówkowych.
Są to niemal całkowita eliminacja obrotu gotówkowego ( zostawiono możliwość płacenia gotówką ze względu na turystów z Europy), eliminacja kas fiskalnych, rezygnacja z papierowych paragonów – dowodów zakupu, archiwizacjach w systemach informatycznych wszelkich danych o dokonanych zakupach co istotnie ułatwia składanie reklamacji – nie ma potrzeby przechowywania paragonów dokumentujących dokonane zakupy.
Koszty obrotu gotówkowego spadają praktycznie do zera, rośnie bezpieczeństwo handlu w internecie. Pojawiają się ogromne korzyści dla państwa polegające na istotnym zredukowaniu składu osobowego kontroli fiskalnej przy jednoczesnym uniemożliwieniu dokonywania oszustw podatkowych ponieważ wszystkie transakcje są widoczne w systemie, co pozwala na szybkie ustalenie od kogo jaki podatek jest należny. W efekcie osiąga się prawie 100 procentową ściągalność podatków.