Tynk, który sam się oczyszcza i inteligentne miejsca parkingowe – oferty polskiej nauki dla biznesu
Głównym zadaniem Sieci Badawczej Łukasiewicz jest prowadzenie badań o kluczowym znaczeniu i komercjalizacja ich wyników. W skład sieci wchodzi 38 instytutów badawczych. Jest to trzecia pod względem wielkości tego typu sieć w Europie – mówi Rafał Sowiński pełniący obowiązki dyrektora d.s. wsparcia w Instytucie Logistyki i Magazynowania.
Przykładowe zagadnienia, nad którymi pracują naukowcy zrzeszeni w sieci to między innymi rozwiązania dla tzw. Smart Cities. Np. dla Kalisza tworzony jest program, który pozwoli kierowcy dowiedzieć się w drodze na zakupy czy jest wolne miejsce parkingowe przed sklepem.
Innym ciekawym rozwiązaniem zdaniem Rafała Sowińskiego są prace nad stworzeniem tranzystora wysokiego napięcia, który umożliwi szybkie ładowanie samochodu elektrycznego.
Są też opracowywane w ramach sieci aplikacje umożliwiające lokalizację i zdalne monitorowanie pacjentów w szpitalach. W każdej chwili można stwierdzić, gdzie znajduje się dany pacjent, i czy jego stan fizyczny nie odbiega od normy. Podobne rozwiązania służą do lokalizowania towarów w magazynach.
Zaskakującym rozwiązaniem są tynki do pokrywania fasad budynków. Te inteligentne powierzchnie e same się oczyszczają pod wpływem… światła.
Jak podkreśla Rafał Sowiński firmy mogą zgłosić naukowcom problemy, które chcieliby rozwiązać, a pracownicy sieci na zasadach komercyjnych przygotują odpowiednie rozwiązania.
Informacje o możliwościach współpracy z siecią Łukasiewicz można znaleźć tutaj