Samorządowcy potrzebują wiedzy ekonomicznej i prawnej
Wiejskich gmin nie stać na „wielką czwórkę”
Największy problem z kadrą ekspercką mają bez wątpienia gminy wiejskie. – Olbrzymia większość spośród nich to jednostki samorządu terytorialnego, których nie stać na profesjonalną obsługę konsultingową czy zatrudnienie najwyższej jakości ekonomistów – zauważył Waldemar Zbytek, który podczas tegorocznego forum występował w roli przewodniczącego rady podwarszawskiej gminy Stanisławów.
Tymczasem organy sprawujące nadzór nad samorządami nie podejmują żadnych kroków w kierunku zwiększania wiedzy i świadomości lokalnych włodarzy, ograniczając się do egzekwowania obowiązujących regulacji. – Nadzór, kontrola i sankcje, a gdzie miejsce na edukację? Od tego powinno się zacząć – powiedział wiceprezes CPBiI.
Rolnik kontra sprawozdanie finansowe
Kształcenie samorządowców w gminach wiejskich powinno tymczasem stać się absolutnym priorytetem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że ich kompetencje w obszarze zarządzania i finansów bardzo często stanowią odzwierciedlenie przeciętnej wiedzy ich wyborców. – Wśród radnych znajdziemy zarówno rolników, jak i bezrobotnych – przypomniał Waldemar Zbytek.
Dodatkowo ludzie ci bardzo często zmieniają się w wyniku kolejnych wyborów, nierzadko w niedługim czasie po tym, jak posiądą wystarczające doświadczenie. Nowo wyłonieni reprezentanci niedługo po wyborach muszą tymczasem zmierzyć się z niemałym wyzwaniem, nierzadko ponad ich siły.
Wiceprezes CPBiI wskazał, iż z uwagi na fatalnie skonstruowany kalendarz wyborczy nowa rada otrzymuje raptem dwa tygodnie na zatwierdzenie budżetu gminy.
Kurs zaraz po wyborach
W jaki sposób zwiększyć kompetencje lokalnych włodarzy, szczególnie na obszarach wiejskich? – Uważam, że samorządowcy, zarówno radni jak i wójtowie, powinni zaraz po wyborach przejść stosowne szkolenie – stwierdził Waldemar Zbytek.
Skalę problemu ukazuje fakt, iż w niektórych samorządach większość obecnych na sali radnych nie jest w stanie zrozumieć dokumentacji, przygotowanej przez skarbnika gminy dla regionalnej izby obrachunkowej.
– Edukacja i podniesienie poziomu świadomości tych ludzi, świeżo wybranych na stanowiska samorządowe, jest absolutnie niezbędnym elementem właściwego funkcjonowania gmin – dodał wiceszef CPBiI.