Czy możliwy jest bank spółdzielczy w kieszeni?

Czy możliwy jest bank spółdzielczy w kieszeni?
Zygmunt Miętki, Dyrektor Departamentu Kontrolingu i Rozwoju, SGB-Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowe pokolenie klientów to jest pokolenie informatyczne, które chce mieć bank w kieszeni. Sprostanie tym oczekiwaniom nie jest możliwe przez pojedyncze banki spółdzielcze - mówił podczas XIV Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2019 Zygmunt Miętki - Dyrektor Departamentu Kontrolingu i Rozwoju w SGB-Bank.

#ZygmuntMiętki: Utrata tożsamości grozi nam jeżeli zostaniemy przy starych rozwiązaniach, a klienci będą od nas odchodzić, bo nie będziemy spełniali ich oczekiwań #ForumTechnologiiBS #SGB

W tej chwili jest trzech głównych dostawców rozwiązań informatycznych dla banków spółdzielczych – mówił Zygmunt Miętki Dyrektor Departamentu Kontrolingu i Rozwoju w SGB – Bank podczas XIV Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej. Tzw. dostawców „okołokorowych” jest natomiast kilkudziesięciu.

My w SGB Banku wspólnie z firmą ASSECO stworzyliśmy zintegrowany system informatyczny, który w tej chwili obejmuje bank zrzeszający i kilkanaście banków zrzeszonych. Kolejne banki spółdzielcze dołączają do tego systemu. Początkowo myśleliśmy o tym aby to był system dla obu zrzeszeń – stwierdził Zygmunt Miętki.

Podpisany list intencyjny w sprawie współpracy informatycznej obu zrzeszeń i stworzenia BS API jest rozwiązaniem pomostowym – w rozumieniu dyrektora SGB Banku.

Na razie podjęte działania prowadzą do przeniesienia problemów informatycznych z poziomu pojedynczego banku na poziom banku zrzeszającego.

Przekonanie o konieczności zachowania niezależności banków spółdzielczych jest mentalną przeszkodą we wprowadzaniu wspólnych rozwiązań informatycznych. Jednak zdaniem Zygmunta Miętkiego tego typu rozwiązania powinny być w wprowadzane wspólnie dla całego sektora spółdzielczego, a nie tylko dla dwóch zrzeszeń. Mówił wprost: Utrata tożsamości grozi nam jeżeli zostaniemy przy starych rozwiązaniach, a klienci będą od nas odchodzić, bo nie będziemy spełniali ich oczekiwań.

Źródło: aleBank.pl