Polska średnio skorumpowana

Polska średnio skorumpowana
Fot. stock.adobe.com/duncanandison
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
30 stycznia Transparency International, międzynarodowa, pozarządowa organizacja badająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, przede wszystkim w życiu publicznym, opublikowała swój indeks percepcji korupcji w 2018 roku.

#WitoldGadomski: Najmniej korupcji w krajach gdzie są: silne instytucje, rządy prawa i wysoki poziom rozwoju gospodarczego #Korupcja @MS_GOV_PL

Indeks percepcji korupcji pokazuje postrzeganie  korupcji w danym kraju przez ludzi biznesu i analityków, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. Każdy kraj oceniany jest w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0 (największa korupcja).

Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.

Mniej niż 50 punktów, to duży problem z korupcją

Indeks obejmuje 180 krajów i terytoriów zależnych. W badaniach za rok 2018 ponad dwie trzecie krajów uzyskało 50 lub mniej punktów, co oznacza, że ​​mają poważne problemy w zwalczaniu nieuczciwych praktyk w sektorach publicznych. Średnia ogólna ocena wyniosła 43 punkty.

Tradycyjnie na czele listy są kraje skandynawskie, a także Szwajcaria, Singapur i Nowa Zelandia. Pierwsze miejsce zajęła Dania, mając 88 punktów. Drugie miejsce ex aequo: Finlandia, Singapur, Szwecja i Szwajcaria – wszystkie z 85 punktami.

Silne instytucje i rządy prawa chronią przed korupcją

Chociaż w żadnym kraju nie ma sytuacji idealnej, kraje o najmniejszej korupcji mają kilka wspólnych cech, które przyczyniają się do ich wysokich wyników. Są to: silne instytucje, rządy prawa i wysoki poziom rozwoju gospodarczego.

Listę zamykają Somalia z wynikiem 10 punktów, Syria  i  Sudan Południowy – 13 punktów.

Tylko 20 krajów odnotowało znaczną poprawę wyników w ciągu ostatnich siedmiu lat, w tym: Argentyna, Gujana i Wybrzeże Kości Słoniowej. W tym samym czasie 16 krajów odnotowało znaczący spadek. W tej grupie są  Malta, Węgry i Turcja.

Stany Zjednoczone osiągnęły  rozczarowujący wynik 71 punktów – o 4 punkty mniej niż w roku 2017 i zajmują miejsce 22, tuż za Francją. Po raz pierwszy od 2011 r. nie znalazły się w pierwszej 20 najmniej skorumpowanych krajów świata.

Polska mniej skorumpowana niż jej postkomunistyczni sąsiedzi

Polska znalazła się na miejscu 36, mając 60 punktów. Tyle samo ma Słowenia, najbogatszy kraj postkomunistyczny, który jest podobnie jak Polska, członkiem Unii Europejskiej. Ale w porównaniu z rokiem 2015 Polska straciła 3 punkty. Z krajów Europy Zachodniej gorsze wyniki niż Polska mają: Włochy – miejsce 53 (52 punkty) i  Hiszpania – miejsce 41 (58 punktów),

Jak na Europę Środkowowschodnią nasz wynik jest  niezły. Najmniej skorumpowanym krajem regionu jest Estonia – miejsce 18 (73 punkty). Węgry mają pozycję 64 (46 punktów), Słowacja 57 (50 punktów), Czechy 38 (59 punktów), Rumunia 61 (47 punktów), Bułgaria 77 (42 punkty(, Chorwacja 60 (48 punktów).

Rosja zajmuje miejsce 138 (28 punktów), Ukraina 120 (32 punkty), Białoruś 70 (44 punkty).