Kobiety zajmują 34 proc. stanowisk kierowniczych w polskich firmach
„Kobiety na stanowiskach kierowniczych to niemalże norma w polskich firmach – jedynie 7% rodzimych przedsiębiorców nie zdecydowało się powierzyć paniom kluczowych funkcji. To bardzo dobry wynik, jeden z najlepszych na świecie – dla porównania we Francji firm niezatrudniających kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych jest 21%, w Wielkiej Brytanii 25%, a w Niemczech aż 33%. Polskie firmy nie powinny jednak osiadać na laurach – jak pokazywały nasze zeszłoroczne badania (opublikowane 8 marca 2017 r.), pomimo wysokiego udziału kobiet w ogólnej kategorii wyższej kadry kierowniczej nadal mało jest w polskich firmach kobiet na najwyższych stanowiskach – prezesem zarządu tylko w 8% przypadków była kobieta” – czytamy w komunikacie.
„Choć nadal większość najwyższych stanowisk w polskich firmach zajmują mężczyźni, a nie kobiety, to na tle świata i tak polski biznes wydaje się mocno sfeminizowany. Możemy być pod tym względem stawiani za wzór dla innych krajów. Kobieta w zarządzie to właściwie norma, tymczasem w Japonii – raczej rzadkość” – powiedziała dyrektor ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton Katarzyna Nowaczyk, cytowana w komunikacie.
Jak przedsiębiorcy dbają o zapewnienie równouprawnienia?
Grant Thornton zbadał też, w jaki sposób przedsiębiorcy dbają o zapewnienie równouprawnienia. Najbardziej popularne w polskich firmach są działania mające pomóc kobietom godzić karierę z rolą matki: aż 80% przebadanych firm w Polsce oferuje pracownikom możliwość pracy na część etatu, a 78% umożliwia pracę w elastycznych godzinach pracy. Polscy pracodawcy bardzo rzadko natomiast wprowadzają parytety, rzadko uzależniają bonusy zarządów od wskaźników dotyczących równości płci firmie i rzadko udostępniają publicznie te wskaźniki – wszystkie te trzy narzędzia stosuje tylko 4% pracodawców w Polsce.
Ponad połowa polskich przedsiębiorców odpowiedziała, że biznes powinien sam (lub przy minimalnym udziale państwa) dbać o równouprawnienie w firmach. Z kolei najważniejszą dla pracodawców motywacją do dbania o równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest chęć przyciągnięcia i utrzymania pracowników. Zdaniem przedsiębiorców to stereotypy na temat ról płciowych są największą barierą dla działania na rzecz równości w miejscu pracy, podano również.
Kobiety coraz bardziej aktywne zawodowo
„Kobiety w Polsce są coraz bardziej aktywne zawodowo. Sprzyjają temu rosnące kwalifikacje, dogodne warunki pracy czy rozwiązania instytucjonalne. Największym wyzwaniem, z którymi musimy się zmierzyć, są stereotypy, wyznaczające społeczny podział ról i związaną z nimi presję otoczenia. Ważną rolę w zakresie pokonania barier mogą odegrać same firmy – pracodawcy, kształtujący kulturę organizacji oraz wdrażający rozwiązania na rzecz równości płci” – podsumowała partner w Zespole Business Consulting, Grant Thornton Jolanta Jackowiak.
Źródło: ISBnews