W przyszłym roku dopłaty do kredytów również z NFOŚiGW
W przyszłym roku oprócz rządowego programu Mieszkanie dla Młodych kredytobiorcy będą mogli skorzystać również z dopłat oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby z nich skorzystać kupowana lub budowana systemem gospodarczym nieruchomość musi jednak spełniać standardy określone dla budynków energooszczędnych.
Pod koniec wrześnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję u uruchomieniu nowego programu dopłat do kredytów hipotecznych. Jeszcze w tym roku powinny być już znane banki, które będą współpracować z Funduszem, dzięki czemu kredyty powinny być dostępne już w pierwszym kwartale 2013 roku. NFOŚiGW przez kolejne sześć lat trwania programu zamierza na dopłaty przeznaczyć 300 mln złotych i planuje w ten sposób dofinansować około 12 tys. mieszkań i domów. Jednym z celów wprowadzenia dopłat jest stworzenie impulsu do rozwoju budownictwa energooszczędnego, które dwa lata po zakończeniu programu stanie się, zgodnie z dyrektywą UE, obowiązkiem wszystkich inwestorów.
Po kredyt z dopłatami będzie trzeba zgłosić się do banku, który nawiąże współpracę z NFOŚiGW. Ubiegać się o niego będą mogły osoby fizyczne, które zamierzają wybudować dom systemem gospodarczym lub kupić mieszkanie lub dom jednorodzinny od dewelopera. Maksymalna kwota dopłaty będzie uzależniona od rodzaju nieruchomości. W przypadku domów pasywnych wyniesie ona do 50 tysięcy, a w przypadku domów energooszczędnych do 30 tysięcy złotych. Jeśli kredytowany będzie zakup mieszkania w budynku pasywnym, to wnioskodawca może liczyć na dopłatę w wysokości do 16 tysięcy złotych i do 11 tys. zł w przypadku mieszkania w budynku energooszczędnym. Faktyczna wysokość dofinansowania będzie uzależniona przede wszystkim od uzyskanego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji oraz innych czynników wpływających na poziom oszczędzania energii przez nieruchomość.
Dopłata będzie realizowana w formie jednorazowej dotacji przeznaczonej na częściową spłatę kapitału kredytu. Będzie ona uruchamiana po zakończeniu inwestycji oraz po potwierdzeniu, czy zakładany w projekcie poziom oszczędności energii został faktycznie zrealizowany. Dopłaty będzie można uzyskać pod warunkiem zakończenia inwestycji w ciągu 3 lat od podpisania umowy kredytowej.
Konrad Pluciński
Ekspert Finansowy Market Money z Grupy Money.pl