Konferencja inaugurująca Program Regionalny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

konferencja.02.250x1671 października 2012 r. odbyła się konferencja inaugurująca Program Regionalny "Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego".

Na konferencję do siedziby Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zostali zaproszeni przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych składaniem wniosków aplikacyjnych w ramach planowanego naboru otwartego do Programu Regionalnego „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego” w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014.

Pierwszym etapem Programu Regionalnego jest realizowany obecnie przez Związek Miast Polskich projekt predefiniowany pt. „Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego”. Służy on przygotowaniu serii przedsięwzięć przed konkursem otwartym MRR.

Druga faza Programu Regionalnego rozpocznie się pod koniec roku wraz z ogłoszeniem konkursu na dotacje z MRR. Na konferencji inaugurującej 1 października br. w Warszawie przedstawiciele MRR potwierdzili, że regulamin konkursu zostanie ogłoszony prawdopodobnie w grudniu 2012 r.

>Ideą Programu Regionalnego jest, by projekty wyłonione w trybie konkursowym realizowane były przez partnerstwa zawiązane pomiędzy różnymi jednostkami samorządu terytorialnego lub między administracją samorządową a partnerami społecznymi, czy przedsiębiorcami. Możliwe będzie również realizowanie projektów w partnerstwie z jednostkami samorządowymi z krajów darczyńców. Celem takich projektów ma być opracowanie zintegrowanych strategii rozwoju obszarów miejskich, opracowanie planów operacyjnych dla wdrożenia owych strategii oraz wzmocnienie udziału społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego w podejmowaniu decyzji na szczeblu lokalnym i regionalnym. Realizacja Programu Regionalnego przysłużyć się ma do stworzenia sieci współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego, co pozwoli na poprawę jakości usług świadczonych przez administrację samorządową.

– Dzięki Programowi Regionalnemu stajemy przed szansą stworzenia samorządów 2.0 – takich, które tworzą wartość dodaną poprzez współpracę z partnerami spoza granic administracyjnych, ale też dzięki współdziałaniu z partnerami społecznymi i obywatelskimi – mówił na konferencji inaugurującej Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Przedstawił ogólne kryteria zbliżającego się konkursu grantowego w ramach programu podkreślając, że założeniem jest podejście pilotażowe do partnerstw; traktowanie ich szeroko – z udziałem mieszkańców, uczelni, organizacji pozarządowych – innymi słowy wszystkich podmiotów, które określają cele samorządów.

Z pewnością przy naborze wniosków do konkursu dodatkowo punktowane będzie przeprowadzenie dobrych konsultacji społecznych w sprawie zgłaszanych projektów. Ministerstwu chodzi o to, by wskazane w partnerstwie cele były realizowane wspólnie i spotkały się z dobrym odbiorem w danej społeczności lokalnej. Minister Orłowski zachęcał też samorządy do myślenia zintegrowanego w pracach nad tworzeniem partnerstw i ich strategii. Poprzez myślenie wielowymiarowe można dobrze przygotować się do nowej perspektywy finansowej UE. Program Regionalny, zdaniem P. Orłowskiego, daje szanse myślenia bardzo szerokiego i realnego, a nie wycinkowego, rozwiązywania problemów.

Podczas konferencji w Warszawie Marcin Bogusz z MRR przedstawił podstawowe informacje o Programie Regionalnym, jego cele oraz oczekiwania ministerstwa względem zgłaszanych projektów konkursowych. Przedstawił też ogólne kryteria oceny projektów oraz informacje na temat Funduszu Współpracy Dwustronnej.

Z kolei Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP, omówił stan wdrażania projektu predefiniowanego realizowanego przez Związek. Poinformował, że do 30 września trwał w ZMP nabór projektów do objęcia ich wsparciem eksperckim i doradczym. Zgłoszono 61 projektów.

– Nie spodziewaliśmy się aż tylu partnerstw zgłoszonych do projektu – przyznał. – To pokazuje, że współpraca między jst zaczyna być czymś bardzo żywym w Polsce. Przyglądając się liście zgłoszonych projektów widać, że to wielkie bogactwo inicjatyw.

Wśród zgłoszony projektów 7 z nich dotyczy związków międzygminnych, 13 – stowarzyszeń, a 41 to porozumienia o współpracy. W części ze zgłoszonych partnerstw występują podmioty inne niż komunalne, są i takie, w których podmioty komunalne przeważają.

Andrzej Porawski, podobnie jak minister Orłowski, uczulał samorządy na stosowanie w swoich przedsięwzięciach myślenia zintegrowanego. -Wąskie podejście może się spotkać z odmową w naborze do Programu Regionalnego- ostrzegał.- Trzeba więc projekt osadzić w szerszym kontekście.

O obecnych trendach współpracy między samorządami w Norwegii opowiadała podczas konferencji Gunn Marit Helgesen, Prezes Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych. Podkreśliła, że nie wszystkie samorządy w Norwegii są wystarczająco silne i duże, by świadczyć usługi dla mieszkańców na najwyższym poziomie i by radzić sobie ze współczesnymi wyzwaniami. Radą na to jest współpraca i chociażby przyciąganie inwestycji nie oglądając się na granice administracyjne gmin.

– W tej współpracy najważniejsze są relacje między ludźmi, zaufanie, szacunek i konsensus – mówiła G.M.Helgesen.- Musimy mieć wolę do zrozumienia i wysłuchania naszych partnerów.

Swoje doświadczenia we współpracy międzysamorządowej zaprezentowała burmistrz miasta Fosnes, Biorg Tingstad. Wiceprezydent Ełku, Artur Urbański, opowiadał o doświadczeniach jego miasta ze współpracy z norweskim Lorenskog.

Źródło: www.zmp.poznan.pl