Seminarium dla przedstawicieli urzędów wojewódzkich oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

konferencja.05.250x168Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęło się dwudniowe seminarium dla przedstawicieli urzędów wojewódzkich oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych w ramach projektu "Dobre prawo-sprawne rządzenie" (Działanie 5.2. PO KL). Konferencja poświęcona jest problemom nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego. Debatę zorganizowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim.

Seminarium otworzyła wiceminister Magdalena Młochowska podkreślając, że w okresie napiętej sytuacji finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, nadzór i kontrola w administracji ma szczególne znaczenie. Pozwala bowiem rzetelnie wydatkować środki publiczne i unikać błędów. – Cieszę się – powiedziała – że ta konferencja pozwala przybliżyć się do tego celu.

W ciągu tych dwóch dni pracownicy Wydziałów Nadzoru i Kontroli Urzędów Wojewódzkich oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych będę nie tylko dyskutować, ale także podzielą się doświadczeniami i problemami związanymi ze swoją pracą. Seminarium to także okazja do wysłuchania opinii autorytetów naukowych wśród, których są prof. Hubert Izdebski i prof. Jacek Jagielski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zagadnienia, które zostaną poruszone na konferencji, to m.in. funkcjonowanie nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego, który sprawowany jest z jednej strony przez organy administracji rządowej (prezes Rady Ministrów oraz wojewodowie), z drugiej zaś strony przez Regionalne Izby Obrachunkowe.

Kolejna kwestia to status prawny członków jednostek samorządu terytorialnego w Polsce w kontekście zasad udziału w głosowaniach przez radnych gmin, powiatów i województw a także podejmowania przez nich działań mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywanego mandatu. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. kwestii niepołączalności mandatu radnego z mandatem parlamentarnym na tle doświadczeń innych państw i propozycji Kancelarii Prezydenta. Ponadto mowa będzie o problemach dotyczących oświadczeń majątkowych radnych, wójtów, zastępców wójtów, członków zarządów powiatu albo województwa, sekretarzy, skarbników oraz sankcji za ich niezłożenie.

Wieloletnie prognozy finansowe jednostek samorządu terytorialnego – doświadczenia trzech lat budżetowych to także jeden z tematów seminarium. To organy jednostek samorządu terytorialnego i regionalne izby obrachunkowe jako pierwsze zostały skonfrontowane w praktyce z nowymi wymogami prawnymi.

W trakcie seminarium będzie również mowa o praktycznym zastosowaniu prawa miejscowego, roli organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa miejscowego, odpowiedzialności administracyjnej, planie zagospodarowania przestrzennego w świetle orzecznictwa NSA, uchwałach organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego jako podstawy udzielana pomocy publicznej oraz problemach stanowienia i stosowania podatków lokalnych.

Organizatorzy seminarium planują przygotowanie publikacji, która będzie zawierała najciekawsze wystąpienia uczestników.

Konferencja odbywa się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, Collegium Iuridicum II przy ul. Lipowej 4.

Źródło: www.mac.gov.pl