Jak ma wyglądać współpraca administracji rządowej i samorządowej przy informatyzacji? List intencyjny w sprawie Linii Współpracy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dokument.pioro.01.250xList intencyjny w sprawie Linii Współpracy przy informatyzacji usług państwa podpisali 20 września w Warszawie marszałkowie szesnastu województw oraz przedstawicielki MAC - wiceminister Magdalena Młochowska i wiceminister Małgorzata Olszewska.

Min. Małgorzata Olszewska, Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który w obecnej kadencji pełni funkcję prezesa Związku Województw RP oraz minister Magdalena Młochowska.

Otwarte państwo wymaga spójnej kultury organizacyjnej administracji publicznej. Spójnej, czyli takiej, która ma wspólne standardy. A informatyzacja państwa składa się z wielu procesów, realizowanych zarówno przez administrację centralną jak i jednostki samorządu terytorialnego. Konieczna jest współpraca między nimi. Linia Współpracy ma to ułatwić. Zakłada ustalenie wspólnego harmonogramu prac, standardów technologicznych oraz współpracy przy budowie systemów informatycznych. Koordynowane mają być:

  • działania ePUAP-u (czyli platformy, na której obywatel może się zalogować, by załatwiać różne urzędowe sprawy) z platformami regionalnymi,
  • współpraca przy planowaniu wydatków w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej,
  • prace legislacyjne

Będzie to możliwe dzięki pracy w grupach roboczych, składających się z przedstawicieli MAC, Centrum Projektów Informatycznych i samorządowców.

Linia Współpracy ma charakter otwarty, zarówno pod względem programu jaki struktury uczestników. Była szeroko konsultowana – konsultacje skończyły się 30 maja, a 13 września Konwent Marszałków na spotkaniu w Zielonej Górze zaakceptował założenia Linii Współpracy i listu intencyjnego.

Źródło: www.mac.gov.pl