Komitet Cyfryzacji: jak ulepszać rejestr przedsiębiorców

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nauka.01.250x167Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zaakceptował 22 sierpnia projekt założeń do zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Zakłada on m.in. usprawnienie obiegu informacji o wyrokach sądowych dotyczących przedsiębiorców.

Informacje o podmiotach prowadzących działalność gospodarczą są w coraz większym zakresie udostępniane online w CEIGD – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (informacje o wszystkich spółkach kapitałowych czyli akcyjnych i z o.o. są już dostępne online w Krajowym Rejestrze Sądowym, KRS).

Komitet Cyfryzacji rozmawiał o usprawnieniach w CEIDG. Od 1 stycznia 2014 r. jeśli sąd karny będzie orzekał częściowy zakaz wykonywania działalności gospodarczej, wskaże w orzeczeniu właściwy kod Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD oraz NIP przedsiębiorcy (albo PESEL osoby, która działalności jeszcze nie prowadzi). To pozwoli łatwo i jednoznacznie powiązać informacje z orzeczenia sądu z danymi w CEIDG.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że pracuje nad przyspieszeniem umożliwienia sprawdzania danych o przedsiębiorcach w Krajowym Rejestrze Karnym. Dziś weryfikacja składanych do CEIDG oświadczeń przedsiębiorców, że nie mają sądowego ograniczenia działalności gospodarczej, następuje z dużym opóźnieniem. Wdrożenie projektu automatycznej weryfikacji sprawi, że do CEIDG trafiać będzie informacja o fakcie skazania przedsiębiorcy. Trzeba będzie tylko ustalić, czy wyrok zawiera zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy wyrok będzie zawierał kod PKD, informacja będzie weryfikowana jeszcze sprawniej.

Źrodło: www.mac.gov.pl